statystyki

Faktura pełnomocnika nie zrobi wrażenia na sądzie

28.04.2016, 07:04; Aktualizacja: 28.04.2016, 07:09

Sąd może miarkować wynagrodzenie, a także stwierdzić brak podstaw do zasądzenia wyższej kwoty, jeżeli skala aktywności adwokata pozostawała na przeciętnym poziomie.

Sprawa dotyczyła przestępstwa polegającego na lekkim uszkodzeniu ciała. I Sąd Rejonowy w Koninie uznał oskarżonego za winnego popełnienia czynu, a jego obrońca wniósł apelację. W sprawie aktywnie też działała pokrzywdzona, reprezentowana przez pełnomocnika z wyboru. Ten wniósł o zwrot kosztów zastępstwa adwokackiego od oskarżonego. Sąd zatem - na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. Nr 163, poz. 1348; obecnie od stycznia tego roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie, Dz.U. 2015 poz. 1800) - przyznał od oskarżonego na rzecz oskarżycielki posiłkowej kwotę 2.088 zł tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej. Ta kwota nie zadowoliła jednak mecenasa.

Jak na fakturze

Odnośnie więc zasądzenia kosztów poniesionych w związku z ustanowieniem pełnomocnika, adwokat wniósł zażalenie. Podnosił w nim, że oskarżycielka posiłkowa właściwie wykazała koszty rzeczywiście poniesione na pomoc prawnika. Zostały one udokumentowane złożoną do akt fakturą. Jego zdaniem sąd powinien zatem uwzględnić, że pokrzywdzona ustanawiając profesjonalnego pełnomocnika w sprawie, szukała pomocy w ochronie jej praw i poniosła koszty w wysokości wskazanej w przedstawionym dokumencie. Ponadto - według mecenasa - nakład jego pracy pozwala na zastosowanie wyższej niż trzykrotnej stawki minimalnej. Tym bardziej, że strony umowy tj. oskarżycielka posiłkowa i pełnomocnik korzystają z szerokiej autonomii w przedmiocie zawierania umów i to jeszcze w przypadku pełnomocnika z wyboru. Mecenas wniósł zatem o zasądzenie od oskarżonego na rzecz oskarżycielki posiłkowej kwoty 4.176 zł.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane