Według danych ZUS, na subkontach osób zmarłych znajduje się średnio po 29 tys. zł. Wielu z nas nie wie, że część składek emerytalnych można odziedziczyć, tak samo jak spadek. Wypłata nie następuje jednak automatycznie. Żeby otrzymać pieniądze, trzeba zastosować się do odpowiednich procedur.

Pieniądze po zmarłym z ZUS. Co należy zrobić?

Tak jak w przypadku większości procedur związanych z ZUS, należy złożyć odpowiedni wniosek. Formularze, które dotyczą subkonta, znajdują się na stronie zus.pl. – Prawo do dziedziczenia mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE oraz tego, który wprawdzie do OFE nie przystąpił, ale urodził się po 1968 r. Jeśli zmarły nie złożył żadnej dyspozycji dotyczącej dziedziczenia – środki wchodzą w skład masy spadkowej – wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku.

Kto może dziedziczyć środki z ZUS?

Składki zapisane na subkoncie lub w OFE mogą być dziedziczone przez małżonka lub osoby wskazane wcześniej przez zmarłego. Przypomina o tym ZUS w komunikacie prasowym. – Jeśli zmarły nie wyznaczył osób do dziedziczenia wtedy środki z subkonta wchodzą w skład spadku. Jeżeli zmarły był stanu wolnego, to wszystkie zebrane przez niego pieniądze i w OFE i na subkoncie są wypłacane osobom wskazanym za życia lub ustawowym spadkobiercom – doprecyzowała rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Subkonto w ZUS. Szczegóły

Subkonto w ZUS posiada większość ubezpieczonych osób w Polsce, jednak nie przez wszystkich. Subkonta zostały założone tym ubezpieczonym, którzy urodzili się po 31 grudnia 1968 r. Także dla tych, którzy urodzili się wcześniej, ale mieli umowę z Otwartym Funduszem Emerytalnym (OFE). Na subkonto w ZUS trafia określony procent podstawy składki emerytalnej, w zależności od tego, czy osoba jest członkiem OFE, czy też nie. Subkonta służą do oszczędzania pieniędzy na emeryturę i podlegają podziałowi oraz dziedziczeniu.