500 plus wyręczy alimenciarzy. Potwierdzają to pierwsze wyroki sądów

autor: Anna Krzyżanowska21.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 21.04.2016, 08:20
pieniądze dziecko

W kancelariach specjalizujących się w prawie rodzinnym już zresztą widać ruch w tę stronę.źródło: ShutterStock

Zanim na programie skorzystają dzieci, może on wesprzeć rodziców, którzy je zostawili. Jest pierwszy wyrok, w którym rządowe pieniądze stały się jednym z powodów, by odmówić matce wyższego świadczenia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (106)

  • A o ...(2016-04-22 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    ... sierotach i półsierotach nikt nie pomyślał ... musi 230 głów to za mało.

    Odpowiedz
  • ja(2016-04-22 12:20) Zgłoś naruszenie 10

    Dlaczego tytuł artykułu jest jednoznaczny, skoro sprawa jednoznaczna wcale nie jest. To zakrawa na manipulację i świadczy o cokolwiek tabloidowym poziomie... "To więc, czy program 500+ odbije się na sprawach o alimenty, zależy od tego, jak będziemy traktować wypłacane na jego podstawie świadczenie wychowawcze: czy ma ono odciążyć rodziców z już istniejących wydatków, czy też ma pozwolić rodzicom na zaspokojenie tych potrzeb dzieci, które do tej pory były niezaspokojone z powodu braku pieniędzy." Ot i co. Moim zdaniem najwięcej zależy nie od ustawodawcy, ale od sędziów i samych wnioskujących o alimenty,. Trzeba np. twierdzić, że usprawiedliwione potrzeby to już nie tylko przysłowiowa ciepła woda, ale również np. wyjazd na wakacje, jakieś zajęcia dodatkowe itp.

    Odpowiedz
  • baba(2016-04-22 10:45) Zgłoś naruszenie 22

    Sory jestem samatona matka wychowujaca dwójkę dzieci dlaczego samotne osoby wychowujące dzieci mają na tym stracić !!! To jest chore ludzie takim jak ja nie jest łatwo zapłacić mieszkanie prąd gaz jedzenie zapłacić przedszkole a gdzie kupić jakieś ciuchy dla dzieci czy zabawkę. Za same bilety żeby zawieźć dzieci do przedszkola idzie już 200 zl miesięcznie itp. Nie powinno tak być ze będą obniżać alimenty ojcec czy matka który zostawił dzieci musi lozyc na dzieci!!!!

    Odpowiedz
  • rafał(2016-04-21 22:18) Zgłoś naruszenie 30

    Osobiście bardzo się ciesze alimenty zasądzono mi na 1200 zł na 2 dzieci bedac we francji (zaocznie) Po powrocie dowiedziałem się o tych alimetach i o tym ze mam sprawe karną teraz walcze i uwazam iż dzieci i rodzina żyją na takim poziomie na jaki ich stać czy 1tys zł mało na dwoje nie wiem ja pracuje za 1300 w polsce oddaje połowe na dzieci czyli 650 plus z funduszu 1tys plus z programu 500Plus plus zona była zarabia 1000zł ::) niby :) mają łacznie lekko 4tys

    Odpowiedz
  • Mama 2(2016-04-21 20:53) Zgłoś naruszenie 54

    Ten program powstał tylko dla alimenciarzy żeby nie musieli płacić i żeby im długi nie rosly

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pokrzywdzona(2016-04-21 20:45) Zgłoś naruszenie 30

    Dobra będą cierpieć dzieci które są z rozbitych rodzin i mają zasadzie alimenty a co z dziećmi z pełnych rodzin one dostaną a nam zabiorą. Ja muszę sama zatroszczyć się o byt dzieci a inni mają mężów żony i mają 2 dochody

    Odpowiedz
  • x(2016-04-21 20:33) Zgłoś naruszenie 52

    Dlaczego mnie to nie dziwi, że prawodawstwo PiS bije w kobiety i dzieci a wspiera zdemoralizowanych mężczyzn? ?

    Odpowiedz
  • kubuspuchatek(2016-04-21 17:15) Zgłoś naruszenie 32

    nie ma to jak chwytliwy temat. Zadaje więc pytanie na jakiej podstawie sąd mógł odmówić matce podwyższenia alimentów, argumentując to tym iż matka może złożyć wniosek o 500+. Ponadto świadczenia te nie zostały jeszcze wypłacone w związku z czym pozwy o obniżenie alimentów argumentowane "bo rodzic otrzymuje świadczenie z 500+" Wypłata świadczeń 500 plus nastąpi ostatniego dnia miesiąca a to oznacza 30 kwietnia pojawią się pierwsze wypłaty i dopiero wtedy będziemy mogli składać pozwy o obniżenie alimentów ze względu na 500 plus. Poza tym, ministerstwo jasno powiedziało że świadczenie to nie liczy się do dochodu rodziny. Ponadto świadczenie 500plus otrzymuje rodzić i ma przeznaczyć je na utrzymanie dziecka, z kolei alimenty są ustalane dla uprawnionych czyli dzieci. Moim zdaniem nie występuje tutaj żaden problem gdyż świadczenie 500 plus jest dla rodzica aby pokryć koszty utrzymania dziecka, a alimenty są przeznaczone dla dziecka, a którymi dysponuje rodzic jako opiekun prawny. Reasumując alimenty stanowią zatem rekompensatę dla dziecka za czas jaki nie zostaje mu poświęcony ze strony drugiego rodzica, alimenty są także "karą" jaką rodzic musi ponosić gdy nie dokłada osobistych starań o wychowanie dziecka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emeryt z dolnego ślaska(2016-04-21 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    Sędziowie biją sobie ujemne punkty przed zbliżającą się weryfikacją w sądach....

    Odpowiedz
  • x(2016-04-21 15:45) Zgłoś naruszenie 43

    W Polsce istnieje przyzwolenie społeczne na niepłacenie alimentów co demoralizuje nieodpowiedzialnych mężczyzn. Teraz prawo i rząd jeszcze bardziej przychylą się do niepłacenia bo po co facet ma płacić skoro państwo z pieniędzy podatników go wyręczy. W ten sposób wszyscy będziemy bulić za nieodpowiedzialnych *******

    Odpowiedz
  • wydymany_przedsiebiorca(2016-04-21 15:36) Zgłoś naruszenie 62

    Dziękuję panie Kaczyński, że muszę ze swoich podatków płacić kasę za alimenciarzy. Czas przerejestrować firmę do Wielkiej Brytanii.

    Odpowiedz
  • ojciec (2016-04-21 15:18) Zgłoś naruszenie 62

    A kto poprawi los ojców, którzy również wychowują dzieci. Przyjęło się w naszym społeczeństwie, że matka może żądać podwyżki alimentów w imię prawa, ale nikt się nie chyli nad rodzinami, gdzie ci ojcowie płacący alimenty także wychowują dzieci. Często zdarza się tak, że pracują po kilkanaście godzin dziennie, aby nie chodzić do MOPS a dzieci w ich rodzinach nie korzystają z kolonii ani innych dotacji, ponieważ dochód nie pozwala na dopłaty do tych kolonii. A tak naprawdę mają również ciężko, tylko, że jako alimenciarze są skreśleni przez wszystkie instytucje. Nikt się nie pyta ojców dlaczego są rozwiedzeni. Zawsze są tą gorszą stroną w świetle przepisów i przez urzędy również są tak traktowani. Czas na równouprawnienie w przepisach.

    Odpowiedz
  • Stop pseudo matkom (2016-04-21 13:50) Zgłoś naruszenie 4135

    Brawo brawo ;-) może teraz któreś mamusie zobaczą na oczy że kasa z alimentów wydawana na fryzjera paznokietki i inne jest dla dziecka a nie na potrzeby mamusi która by chciała tylko więcej i więcej!!! A szczególnie powinni się wziąć za te mamusie co twierdzą że dziecko to przedmiot i jest ich własnością i alienują dzieci!!! A takich nie brakuje!!! Brawo!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • piotr(2016-04-21 13:42) Zgłoś naruszenie 32

    Tylko sądy powodują że są wyroki o alimenty, opieka naprzemienna to jest sposób na odizolowanie dzieci od ojców.

    Odpowiedz
  • ojciec(2016-04-21 12:46) Zgłoś naruszenie 2613

    Dlaczego autorka zakłada, że to matki dostaną mniejsze alimenty? A nie ojcowie wychowujący dzieci? Stereotypy... i tendencja...

    Odpowiedz
  • Dzielny Tata(2016-04-21 12:43) Zgłoś naruszenie 4928

    Ci pogardzani przez ogłupione społeczeństwo alimenciarze często ciężką pracą w całości utrzymują dzieci a przy okazji uprzywilejowaną prawnie kobietę która wyrzuciła go z domu Alimenty czasem to cały zarobek alimenciarza a sam musi żyć w nędzy. Wydaje się że 500 zł na dziecko powinni dostawać alimenciarze którzy utrzymują dzieci a nie alimenciary które żyją z cwaniactwa i umiejętnego wykorzystywania patologicznego prawa rodzinnego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • A co jeśli......(2016-04-21 12:33) Zgłoś naruszenie 3512

    A co, jak ktoś nie chce pieniędzy od państwa , chce tylko alimenty od ojca , bo ojciec ma duże możliwości zarobkowe, żyje, mieszka sobie wygodnie, bawi się, ciągle jeżdzi sobie na różne wczasy pod palmy, Dzieci wcale go nie obchodzą. Od czasu porzucenia ich , od lat nie chce ich widzieć, ani nawet słyszeć, Jedno , co chce to płacić , jak najmniej albo wcale .Wszyscy wokół znają jego świetną sytuację, którą sam zresztą się bezczelnie chwali, a przed sądem udaje biedaka.Nie chcę , żeby państwo pomagało takim wstrętnym draniom bez skrupułów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Joanna(2016-04-21 12:32) Zgłoś naruszenie 32

    To nie państwo czy też rząd daje 500+, to PODATNICY dają 500+. Bo skoro państwo zabiera podatnikom kasę to rząd tylko ją dzieli na innych. Ale przy podziale zawsze coś komuś zostanie - obsługa. Ja mam 3 dzieci, rozliczałam PIT za 2015 - zapłacony podatek 5243 zł. Dostanę 500 + na 2 dzieci - rocznie 6000 zł. Skoro cały mój podatek mi zwrócą w postaci 500+, to ciekawi mnie kto dołoży na moje inne potrzeby opłacane przez państwo, np. oświatę, służbę zdrowia itp.????? Chyba że po cichu skubną mnie podatkami pośrednimi. Jeżeli tak, to mam gdzieś te 500 +, niech mi nie zabierają podatku i będzie o.k. Ciekawe co powiedzą bezdzietni lub ci co mają 5-10 dzieci i nie płacą podatków ????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Irsza(2016-04-21 12:17) Zgłoś naruszenie 439

    Brak słów. Najlepiej żeby opiekujący się dzieckiem rodzic załatwiał wszystkie ********* formalności związane z opieką nad dzieckiem, alimentami i cudownym 500+, a rodzic który dzieckiem nie opiekuje się na co dzień miał kasę na zaspokajanie własnych potrzeb, dużo wolnego czasu i na dodatek mógł się wymigać od płacenia alimentów. Brawa dla ustawodawców!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nk(2016-04-21 12:06) Zgłoś naruszenie 4312

    Wystarczy myślący sędzia.Świadczenie 500+ wprowadzono w celu poprawy bytu rodziców wychowujących dzieci a nie odciążenia zobowiązanych do płacenia alimentów.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz