statystyki

Za torby w luku autobusu przewoźnik odpowie. A za bagaż podręczny...

autor: Leszek Jaworski19.04.2016, 10:04; Aktualizacja: 19.04.2016, 10:16
Odpowiedzialność przewoźnika dotyczy utraty, ubytku lub uszkodzenia bagażu od przyjęcia go do przewozu aż do wydania.

Odpowiedzialność przewoźnika dotyczy utraty, ubytku lub uszkodzenia bagażu od przyjęcia go do przewozu aż do wydania.źródło: ShutterStock

Prowadzę firmę przewozową. Zamierzam wprowadzić zmiany w regulaminie ustalającym warunki przewozu. Przede wszystkim chcę ograniczyć do 1000 zł odpowiedzialność za bagaż oddany przez podróżnego do bagażnika autobusu. Bagaż przekraczający podaną wartość pasażer musiałby ubezpieczyć na własny koszt. Dzięki temu pasażerowie wartościowe przedmioty będą przewozili w torbie podręcznej. Ograniczyłbym w ten sposób również problem z wyłudzeniami nienależnych pieniędzy.

Inną planowaną zmianą w regulaminie jest wyłączenie odpowiedzialności firmy za rzeczy pozostawione przez pasażerów w autobusie. Firma ponadto będzie odpowiadała tylko i wyłącznie za przewożony bagaż, na który pasażer może przedstawić dokument potwierdzający, że został on jej powierzony i że wniesiona została stosowna opłata. Czy takie zapisy będą zgodne z prawem?

Nie, takie zapisy regulaminu będą bezprawne, gdyż są sprzeczne z art. 63 prawa przewozowego (dalej: u.p.p.).

Pozbawienie podróżnego praw

Jak wynika z opisanej sytuacji, przedsiębiorca zamierza zmienić zapisy regulaminu w ten sposób, że wyłączy swoją odpowiedzialność za bagaż podręczny, który został pozostawiony przez podróżnego w pojeździe, a dodatkowo ograniczy swoją odpowiedzialność do określonej wysokości w razie umieszczenia rzeczy w bagażniku. Zatem planowane postanowienia będą kształtowały sytuację podróżnego mniej korzystnie, niż wynika to z art. 63 u.p.p. Zgodnie z przepisami bowiem piecza nad bagażem ręcznym należy do podróżnego. On też ponosi ryzyko szkód, a więc utraty, ubytku, uszkodzenia czy zniszczenia bagażu w czasie przewozu. Jednak w myśl art. 63 ust. 1 u.p.p. przewoźnik ponosi odpowiedzialność w tych przypadkach, gdy szkoda wynikła z jego winy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane