statystyki

Jak powinna się bronić ofiara przestępstwa w internecie

autor: Adam Makosz14.04.2016, 11:11; Aktualizacja: 14.04.2016, 11:11

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Do internetu przenieśliśmy wiele obszarów naszego życia. Za nami podążyli przestępcy. Dziś podpowiadamy, co może zrobić pokrzywdzony w sieci.

Czy mogę odpowiedzieć za współsprawstwo

Dostałem wezwanie na policję. Okazało się, że na moje dane osobowe zostało założone konto w banku. Oszust wyłudzał przy jego użyciu pieniądze od osób kupujących na serwisach aukcyjnych. Podrobił też mój podpis na umowie z bankiem. Czy mogę zostać ukarany za współsprawstwo?

NIE

Wykazanie, że rachunek bankowy został założony przy użyciu danych osobowych czytelnika, to w takim przypadku za mało, by pociągnąć go do odpowiedzialności karnej za udział w procederze wyłudzania pieniędzy. Aby było to możliwe, konieczne jest udowodnienie, że działał on wspólnie i w porozumieniu ze sprawcą oszustwa lub przynajmniej pomagał mu, np. udostępniając swoje konto w celu przyjmowania nielegalnie uzyskanych środków.

Przypadki, w których dane osobowe lub nawet skradzione albo utracone w różnych okolicznościach dowody osobiste są wykorzystywane do celów przestępczych, nie należą dzisiaj do rzadkości. Osoby, których tożsamości w ten sposób użyto, mogą dowodzić swojej niewinności na różne sposoby. Jeśli nie zawarły umowy z bankiem, powinny zakwestionować autentyczność podpisu złożonego na umowie lub fakt zawarcia jej za pośrednictwem internetu (w przypadku umów zawieranych drogą elektroniczną). Jeżeli podpis w rzeczywistości został podrobiony, powinna potwierdzić to ekspertyza powołanego przez śledczych biegłego z zakresu pisma. W innych przypadkach można spróbować sprawdzić, do kogo należał numer IP komputera użytego przy zawarciu umowy przez internet i wykorzystywanego następnie do logowań na konto. Pieniądze uzyskane wskutek oszustwa są najczęściej od razu wypłacane w bankomatach lub przelewane na inne rachunki. Można więc też sprawdzić monitoring z zainstalowanych w nich kamerach lub dane posiadaczy kont wykorzystywanych w procederze. Jeżeli policja nie jest w stanie w jakikolwiek sposób powiązać właściciela danych osobowych z przestępczymi działaniami, powinna umorzyć dochodzenie w zakresie jego sprawstwa.

Podstawa prawna

Art. 18 par. 1 i 3, art. 286 par. 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 ze zm.).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane