statystyki

Jak powinna się bronić ofiara przestępstwa w internecie

autor: Adam Makosz14.04.2016, 11:11; Aktualizacja: 14.04.2016, 11:11

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Do internetu przenieśliśmy wiele obszarów naszego życia. Za nami podążyli przestępcy. Dziś podpowiadamy, co może zrobić pokrzywdzony w sieci.

Czy mogę odpowiedzieć za współsprawstwo

Dostałem wezwanie na policję. Okazało się, że na moje dane osobowe zostało założone konto w banku. Oszust wyłudzał przy jego użyciu pieniądze od osób kupujących na serwisach aukcyjnych. Podrobił też mój podpis na umowie z bankiem. Czy mogę zostać ukarany za współsprawstwo?

NIE

Wykazanie, że rachunek bankowy został założony przy użyciu danych osobowych czytelnika, to w takim przypadku za mało, by pociągnąć go do odpowiedzialności karnej za udział w procederze wyłudzania pieniędzy. Aby było to możliwe, konieczne jest udowodnienie, że działał on wspólnie i w porozumieniu ze sprawcą oszustwa lub przynajmniej pomagał mu, np. udostępniając swoje konto w celu przyjmowania nielegalnie uzyskanych środków.

Przypadki, w których dane osobowe lub nawet skradzione albo utracone w różnych okolicznościach dowody osobiste są wykorzystywane do celów przestępczych, nie należą dzisiaj do rzadkości. Osoby, których tożsamości w ten sposób użyto, mogą dowodzić swojej niewinności na różne sposoby. Jeśli nie zawarły umowy z bankiem, powinny zakwestionować autentyczność podpisu złożonego na umowie lub fakt zawarcia jej za pośrednictwem internetu (w przypadku umów zawieranych drogą elektroniczną). Jeżeli podpis w rzeczywistości został podrobiony, powinna potwierdzić to ekspertyza powołanego przez śledczych biegłego z zakresu pisma. W innych przypadkach można spróbować sprawdzić, do kogo należał numer IP komputera użytego przy zawarciu umowy przez internet i wykorzystywanego następnie do logowań na konto. Pieniądze uzyskane wskutek oszustwa są najczęściej od razu wypłacane w bankomatach lub przelewane na inne rachunki. Można więc też sprawdzić monitoring z zainstalowanych w nich kamerach lub dane posiadaczy kont wykorzystywanych w procederze. Jeżeli policja nie jest w stanie w jakikolwiek sposób powiązać właściciela danych osobowych z przestępczymi działaniami, powinna umorzyć dochodzenie w zakresie jego sprawstwa.

Podstawa prawna

Art. 18 par. 1 i 3, art. 286 par. 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 ze zm.).


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane