Będą nowe przepisy odnośnie coraz bardziej popularnych pogrzebów z wykorzystaniem urny. Ustalili je biskupi w trakcie 396. zebrania plenarnego Komisji Episkopatu Polski. Pojawi się m.in. opcja dostępna dotychczas jedynie dla pogrzebów z wykorzystaniem trumny. Poniżej opisujemy szczegóły.

Pogrzeby. Urna popularniejsza od trumny

Pochówki urnowe w 2022 r. stanowiły ok. 60 proc. wszystkich pogrzebów na cmentarzach komunalnych w miastach należących do Unii Metropolii Polskich. Dotyczy to zarówno pochówków w grobach, jak i kolumbarium. Dla porównania, w 2018 r. było to 51 proc.

Pogrzeby z urną. O jakich zmianach zadecydowali biskupi?

Tradycyjnym miejscem rozpoczęcia katolickiej ceremonii pogrzebowej jest kościół. Bliscy osoby zmarłej, która zostanie skremowana, będą teraz miały możliwośćwyjścia z urną z domu. Dotychczas taka możliwość była tylko w przypadku pogrzebu z trumną. Kolejną zmianą są teksty czytane przez księży podczas ceremonii pogrzebowych z urną. Biskupi zatwierdzili, co będzie można mówić w przypadku takich pogrzebów.

Pogrzeby z urną. Tej kwestii biskupi nie rozwiązali

Mowa o kremacji księży oraz biskupów. – W przypadku obecności trumny jest powiedziane, że można zaznaczyć, kim był zmarły poprzez położenie na trumnie mszału, stuły, czasem biretu czy kielicha. I to się czyni. A co z urną? Tej kwestii ostatecznie nie rozwiązaliśmy. Zostało to zostawione do dowolnej decyzji w każdym przypadku, bo takie przypadki będą się zdarzały naprawdę sporadycznie, choć kilka już się zdarzyło. Natomiast zostało postanowione, bo tu była dyskusja, że urna będzie okadzana – poinformował Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.

Dlaczego ludzie coraz częściej wybierają urny?

Wybór urny zamiast trumny na pogrzeb może być podyktowany różnymi czynnikami. Oto kilka powodów:

  • Kremacja zamiast pochówku: Coraz więcej osób decyduje się na kremację, która wymaga użycia urny do przechowywania prochów zamiast trumny. Kremacja może być wybierana ze względów ekologicznych, praktycznych lub finansowych.
  • Oszczędność miejsca: Urny zajmują znacznie mniej miejsca niż trumny, co jest ważne szczególnie na cmentarzach w dużych miastach, gdzie miejsce na pochówki jest ograniczone.
  • Koszty: Kremacja i urna często są tańsze niż tradycyjny pochówek w trumnie. Koszty trumny, wykopania grobu i opłat cmentarnych mogą być znaczne.
  • Preferencje indywidualne i kulturowe: Niektóre osoby lub kultury preferują kremację z powodów religijnych lub osobistych. W niektórych kulturach kremacja jest bardziej powszechna niż pochówek.
  • Prostsze ceremonie: Ceremonie pogrzebowe z urną mogą być często prostsze i bardziej intymne, co jest preferowane przez niektóre rodziny.
  • Możliwość przechowywania prochów w domu: Niektóre rodziny wybierają przechowywanie urny z prochami w domu, co jest niemożliwe w przypadku trumny.
  • Możliwość rozsypania prochów: Urna umożliwia rozsypanie prochów w znaczącym miejscu dla zmarłego lub rodziny, co jest niemożliwe przy tradycyjnym pochówku.
  • Aspekty ekologiczne: Kremacja i użycie biodegradowalnej urny jest przez niektóre osoby uważane za bardziej ekologiczne rozwiązanie niż tradycyjny pochówek.