statystyki

Emigranci wrócą do Polski. Na razie tylko za kraty

autor: Piotr Szymaniak10.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 11.04.2016, 06:34

Po 5 grudnia Polaków skazanych w innych krajach UE będzie można przenosić do więzień w naszym kraju nawet bez ich zgody. W niektórych przypadkach może to oznaczać łagodniejszą karę.

Niebawem upłynie pięcioletni okres przejściowy, w którym Polska nie musiała w pełni stosować decyzji ramowej Rady 2008/909/WSiSW o stosowaniu zasady wzajemnego uznawania do wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności lub innego ośrodka polegającego na pozbawieniu wolności – w celu wykonania tych wyroków w Unii Europejskiej. W tym czasie nasi rodacy odbywający kary pozbawienia wolności w innych państwach UE mogli zostać przekazani do odbywania kary w Polsce – co do zasady – tylko o ile wyrazili na to zgodę (dotyczy to więźniów, wobec których wyroki zostały wydane po 5 grudnia 2011 r.; analogiczne zasady dotyczą obywateli UE odsiadujących wyroki u nas).

Nadmiaru chętnych nie było, choćby ze względu na warunki bytowe. W Polsce przepisy kodeksu karnego wykonawczego określają minimalną powierzchnię celi mieszkalnej na min. 3 mkw. na osadzonego. Zalecenia Rady Europy mówią o co najmniej 4 metrach, a w wielu państwach ten metraż jest zdecydowanie wyższy (np. w Austrii 6 mkw., Niemczech 7 mkw., a w Hiszpanii czy Holandii 10 mkw.). A sprzeciw wobec przekazania osadzonego do Polski można dziś zignorować tylko wtedy, gdy po odbyciu kary i tak miał on zostać deportowany do kraju pochodzenia lub do niego zbiegł.

Jednak w odniesieniu do skazanych na karę pozbawienia wolności po 5 grudnia 2016 r. zgoda na odbywanie kary w kraju pochodzenia nie będzie już potrzebna.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane