statystyki

Bezskuteczna dymisja likwidatora spółki

autor: Michał Culepa11.04.2016, 07:37; Aktualizacja: 11.04.2016, 10:23
Sąd I instancji, przed którym toczył się proces, przyjął oświadczenie likwidatora i zawiesił postępowanie

Sąd I instancji, przed którym toczył się proces, przyjął oświadczenie likwidatora i zawiesił postępowanieźródło: ShutterStock

Likwidator jednoosobowej spółki z o.o. nie może skutecznie złożyć dymisji bezpośrednio na ręce wspólnika tej spółki – orzekł Sąd Najwyższy. Sprawa dotyczyła sp. z o.o. w likwidacji. W toku procesu, jaki wytoczył jeden z wierzycieli firmy, likwidator złożył do sądu pismo informujące, że 28 listopada 2014 r. przestał pełnić tę funkcję.

Problem w tym, że spółka P. była jednoosobową spółką z o.o., w której nie funkcjonowała rada nadzorcza. A zgodnie z art. 280 kodeksu spółek handlowych do likwidatorów spółek stosuje się przepisy o członkach zarządu. Likwidator może zatem – tak jak i członek zarządu – podać się do dymisji. Z art. 210 par. 1 k.s.h. wynika jednak, że oświadczenie o tym powinno być składane radzie nadzorczej albo pełnomocnikowi spółki powołanemu uchwałą zgromadzenia wspólników. Tymczasem likwidator złożył dymisję wprost na ręce jedynego wspólnika.

Sąd I instancji, przed którym toczył się proces, przyjął oświadczenie likwidatora i zawiesił postępowanie. Ale na to postanowienie zażalenie wniósł powód – wierzyciel spółki. Twierdził, że nie nastąpiła skuteczna rezygnacja likwidatora z funkcji. Jego zdaniem nie można utożsamiać złożenia rezygnacji samemu wspólnikowi ze złożeniem rezygnacji na ręce pełnomocnika zgromadzenia wspólników. W tej sytuacji sąd II instancji zdecydował się skierować pytanie prawne do Sądu Najwyższego.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane