statystyki

Bezskuteczna dymisja likwidatora spółki

autor: Michał Culepa11.04.2016, 07:37; Aktualizacja: 11.04.2016, 10:23
Sąd I instancji, przed którym toczył się proces, przyjął oświadczenie likwidatora i zawiesił postępowanie

Sąd I instancji, przed którym toczył się proces, przyjął oświadczenie likwidatora i zawiesił postępowanieźródło: ShutterStock

Likwidator jednoosobowej spółki z o.o. nie może skutecznie złożyć dymisji bezpośrednio na ręce wspólnika tej spółki – orzekł Sąd Najwyższy. Sprawa dotyczyła sp. z o.o. w likwidacji. W toku procesu, jaki wytoczył jeden z wierzycieli firmy, likwidator złożył do sądu pismo informujące, że 28 listopada 2014 r. przestał pełnić tę funkcję.

Problem w tym, że spółka P. była jednoosobową spółką z o.o., w której nie funkcjonowała rada nadzorcza. A zgodnie z art. 280 kodeksu spółek handlowych do likwidatorów spółek stosuje się przepisy o członkach zarządu. Likwidator może zatem – tak jak i członek zarządu – podać się do dymisji. Z art. 210 par. 1 k.s.h. wynika jednak, że oświadczenie o tym powinno być składane radzie nadzorczej albo pełnomocnikowi spółki powołanemu uchwałą zgromadzenia wspólników. Tymczasem likwidator złożył dymisję wprost na ręce jedynego wspólnika.

Sąd I instancji, przed którym toczył się proces, przyjął oświadczenie likwidatora i zawiesił postępowanie. Ale na to postanowienie zażalenie wniósł powód – wierzyciel spółki. Twierdził, że nie nastąpiła skuteczna rezygnacja likwidatora z funkcji. Jego zdaniem nie można utożsamiać złożenia rezygnacji samemu wspólnikowi ze złożeniem rezygnacji na ręce pełnomocnika zgromadzenia wspólników. W tej sytuacji sąd II instancji zdecydował się skierować pytanie prawne do Sądu Najwyższego.


Pozostało jeszcze 22% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane