Zła zmiana w zakresie przesłanek do stosowania tymczasowego aresztowania

autor: Andrzej Mucha07.04.2016, 07:37; Aktualizacja: 07.04.2016, 09:14
Sama tylko surowa kara, jaka może być w przyszłości orzeczona, znów będzie podstawą dla pozbawiania wolności

Sama tylko surowa kara, jaka może być w przyszłości orzeczona, znów będzie podstawą dla pozbawiania wolnościźródło: ShutterStock

Źródłem wielu wątpliwości i podłożem sporów w nauce procesu karnego jest od dawna kwestia związana z odpowiedzią na pytanie, czy przesłanka stosowania środków zapobiegawczych, opisana w art. 258 par. 2 k.p.k. – a zatem przesłanka związana z grożącą sprawcy surową karą – może być samoistną podstawą dla stosowania tymczasowego aresztowania . Czy też jest to jedynie przesłanka dodatkowa, która – jeżeli miałaby stanowić podstawę dla zastosowania najsurowszego ze środków zapobiegawczych – musiałaby występować obok innych okoliczności, opisanych w art. 258 par. 1 k.p.k. (obawa ucieczki, mataczenia itp.).

Krytycy dominującego poglądu o   samoistności przesłanki z   art. 258 par. 2 słusznie podnosili, że stosowanie tymczasowego aresztowania   wyłącznie w   oparciu o   tak ogólną przesłankę, jak dopiero grożąca w   przyszłości, hipotetycznie, kara, narusza zasady gwarancyjne procesu karnego. W   sposób bezpośredni narusza też prawa i   wolności osoby, która w   oparciu o   tak ogólną przesłankę pozbawiana jest wolności, czasami na długie miesiące lub lata, i   to jeszcze przed zapadnięciem ewentualnego wyroku skazującego.

W   odpowiedzi na, w   pełni zasadne, głosy krytyki ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie od 1 lipca 2015 r. modyfikacji w   obrębie przepisu art. 258 par. 2 k.p.k. Poprzez istotną zmianę jego treści oraz dodanie wyraźnego odwołania do przepisu par. 1 art. 258 ustawodawca dał jednoznaczny sygnał, że przesłanka zagrożenia orzeczeniem surowej kary nie może być odtąd tzw. samoistną przesłanką stosowania środków zapobiegawczych.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane