statystyki

Unia zamiesza w ochronie danych osobowych, czas się przygotować

autor: Marcin Lewoszewski, Adriana Zdanowicz05.04.2016, 09:50; Aktualizacja: 05.04.2016, 09:58
haker-dane-cyberprzestępcy

Już od 2018 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązywać będą jednakowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Dzięki temu ograniczony zostanie jeden z najpoważniejszych kłopotów dla przedsiębiorców: odmienność przepisów w poszczególnych krajach.źródło: ShutterStock

Jednolite przepisy w całej Unii Europejskiej z jednej strony ułatwią działania przedsiębiorstwom. Jednak z drugiej strony nałożą na nie nowe kosztowne obowiązki.

Już od 2018 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązywać będą jednakowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Dzięki temu ograniczony zostanie jeden z najpoważniejszych kłopotów dla przedsiębiorców: odmienność przepisów w poszczególnych krajach. Dotychczas wchodząc na kolejny rynek, za każdym razem musieli zapoznawać się od podstaw z przepisami danego kraju. Nowe przepisy mają również dostosować ochronę danych osobowych do zmieniającej się rzeczywistości, tak by podążała za rozwojem techniki i nowych form komunikacji.

Prace nad reformą prawa ochrony danych osobowych w UE znajdują się na finiszu. Zgodnie z prognozami mają szansę zakończyć się w pierwszej połowie tego roku. Rozporządzenie nie będzie wymagało implementacji, jednak konieczna będzie zmiana wielu polskich ustaw i rozporządzeń. Państwa członkowskie zachowają bowiem możliwość odmiennego uregulowania określonych w rozporządzeniu kwestii.

Chociaż przedsiębiorcy będą mieli dwa lata na przygotowanie się do zmian, to już teraz powinni zapoznać się z nowymi regulacjami. Zwłaszcza że kary za niedostosowanie się do nowych przepisów przewidziano dotkliwe – sięgać mogą nawet 20 mln euro lub 4 proc. obrotu przedsiębiorstwa.

Przedstawiamy wybrane zmiany, najważniejsze z punktu widzenia przedsiębiorców, wynikające z rozporządzenia w wersji publikowanej 28 stycznia 2016 r.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane