statystyki

Unia zamiesza w ochronie danych osobowych, czas się przygotować

autor: Marcin Lewoszewski, Adriana Zdanowicz05.04.2016, 09:50; Aktualizacja: 05.04.2016, 09:58
haker-dane-cyberprzestępcy

Już od 2018 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązywać będą jednakowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Dzięki temu ograniczony zostanie jeden z najpoważniejszych kłopotów dla przedsiębiorców: odmienność przepisów w poszczególnych krajach.źródło: ShutterStock

Jednolite przepisy w całej Unii Europejskiej z jednej strony ułatwią działania przedsiębiorstwom. Jednak z drugiej strony nałożą na nie nowe kosztowne obowiązki.

Już od 2018 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązywać będą jednakowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Dzięki temu ograniczony zostanie jeden z najpoważniejszych kłopotów dla przedsiębiorców: odmienność przepisów w poszczególnych krajach. Dotychczas wchodząc na kolejny rynek, za każdym razem musieli zapoznawać się od podstaw z przepisami danego kraju. Nowe przepisy mają również dostosować ochronę danych osobowych do zmieniającej się rzeczywistości, tak by podążała za rozwojem techniki i nowych form komunikacji.

Prace nad reformą prawa ochrony danych osobowych w UE znajdują się na finiszu. Zgodnie z prognozami mają szansę zakończyć się w pierwszej połowie tego roku. Rozporządzenie nie będzie wymagało implementacji, jednak konieczna będzie zmiana wielu polskich ustaw i rozporządzeń. Państwa członkowskie zachowają bowiem możliwość odmiennego uregulowania określonych w rozporządzeniu kwestii.

Chociaż przedsiębiorcy będą mieli dwa lata na przygotowanie się do zmian, to już teraz powinni zapoznać się z nowymi regulacjami. Zwłaszcza że kary za niedostosowanie się do nowych przepisów przewidziano dotkliwe – sięgać mogą nawet 20 mln euro lub 4 proc. obrotu przedsiębiorstwa.

Przedstawiamy wybrane zmiany, najważniejsze z punktu widzenia przedsiębiorców, wynikające z rozporządzenia w wersji publikowanej 28 stycznia 2016 r.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane