statystyki

GIODO przypomina o zgłoszeniu zbioru 500+

autor: Michalina Topolewska04.04.2016, 07:27; Aktualizacja: 04.04.2016, 10:24
tablet-technologie

Jak wskazuje GIODO zgłoszenia zbioru informacji powinna dokonać gmina, chyba że upoważnienie do prowadzenia postępowań i wydawania decyzji o przyznanie 500 zł na dziecko zostało udzielone ośrodkowi pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej.źródło: ShutterStock

Jeśli sprawy dotyczące przyznawania świadczeń wychowawczych prowadzi jednostka organizacyjna gminy, np. ośrodek pomocy społecznej, to ona musi zarejestrować katalog danych osobowych gromadzonych w tym celu.

Tak wynika z komunikatu generalnego inspektora ochrony danych osobowych w związku z wejściem w życie ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U. poz. 195). Jej realizacja przewiduje przetwarzanie na dużą skalę szerokiego zakresu informacji o członkach rodziny. Dlatego wymaga wypełnienia obowiązków wynikających z przepisów ogólnych wskazanych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2135 ze zm.).

Jak wskazuje GIODO zgłoszenia zbioru informacji powinna dokonać gmina, chyba że upoważnienie do prowadzenia postępowań i wydawania decyzji o przyznanie 500 zł na dziecko zostało udzielone ośrodkowi pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej. Wtedy to ona rejestruje ich katalog. Natomiast zbiór danych prowadzonych w celu realizacji świadczenia wychowawczego w przypadkach, w których zastosowanie mają przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, rejestruje samorząd wojewódzki lub regionalny ośrodek polityki społecznej, jeżeli jest uprawniony do prowadzenia spraw z tego zakresu.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane