statystyki

GIODO przypomina o zgłoszeniu zbioru 500+

autor: Michalina Topolewska04.04.2016, 07:27; Aktualizacja: 04.04.2016, 10:24
tablet-technologie

Jak wskazuje GIODO zgłoszenia zbioru informacji powinna dokonać gmina, chyba że upoważnienie do prowadzenia postępowań i wydawania decyzji o przyznanie 500 zł na dziecko zostało udzielone ośrodkowi pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej.źródło: ShutterStock

Jeśli sprawy dotyczące przyznawania świadczeń wychowawczych prowadzi jednostka organizacyjna gminy, np. ośrodek pomocy społecznej, to ona musi zarejestrować katalog danych osobowych gromadzonych w tym celu.

Tak wynika z komunikatu generalnego inspektora ochrony danych osobowych w związku z wejściem w życie ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz.U. poz. 195). Jej realizacja przewiduje przetwarzanie na dużą skalę szerokiego zakresu informacji o członkach rodziny. Dlatego wymaga wypełnienia obowiązków wynikających z przepisów ogólnych wskazanych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2135 ze zm.).

Jak wskazuje GIODO zgłoszenia zbioru informacji powinna dokonać gmina, chyba że upoważnienie do prowadzenia postępowań i wydawania decyzji o przyznanie 500 zł na dziecko zostało udzielone ośrodkowi pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej. Wtedy to ona rejestruje ich katalog. Natomiast zbiór danych prowadzonych w celu realizacji świadczenia wychowawczego w przypadkach, w których zastosowanie mają przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, rejestruje samorząd wojewódzki lub regionalny ośrodek polityki społecznej, jeżeli jest uprawniony do prowadzenia spraw z tego zakresu.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane