Zapłata w przetargach coraz lepiej chroniona

autor: Sławomir Wikariak30.03.2016, 07:25; Aktualizacja: 30.03.2016, 09:06
urzędnik urząd papiery dokumenty

urzędnik urząd papiery dokumentyźródło: ShutterStock

Niektórzy zamawiający mogą próbować wykorzystać przepisy wprowadzające 12-zlotową stawkę godzinową do rozwiązywania już zawartych kontraktów. Niewiele im z tego jednak przyjdzie.

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, nad którą intensywnie pracuje rząd, będzie wpływać na wieloletnie umowy o zamówienia publiczne. Choć od ponad roku w przetargach można wymagać zatrudniania na etat i poprzedni rząd zobowiązał administrację centralną do stosowania klauzul społecznych, to wciąż należą one do rzadkości. Efektem są stawki godzinowe wynoszące dużo mniej niż planowane 12 zł. Jedna z filharmonii płaci np. za godzinę pracy ochroniarza 7,35 zł, duże centrum naukowe – 8,97 zł, a spory urząd w Warszawie – 7,17 zł. Teraz stawki te będą musiały wzrosnąć.

Problem w tym, że urzędnicy nie muszą zgadzać się na aneksowanie już zawartych umów. Przepisy przejściowe, owszem, przewidują procedurę renegocjacji. Ale jeśli nie zakończy się ona konsensusem, to każda ze stron będzie mogła kontrakt rozwiązać.

– Mam jednak nadzieję, że strona publiczna będzie zainteresowana kontynuowaniem umów. Ich zrywanie nic bowiem nie da – ocenia Marek Kowalski, przewodniczący zespołu ds. zamówień publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego i ekspert Konfederacji Lewiatan.

– Kolejne i tak będą już musiały być zawarte z uwzględnieniem wyższych płac. Zamawiający stracą więc tylko czas i poniosą dodatkowe koszty związane z przygotowaniem kolejnych przetargów – przekonuje.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane