statystyki

Mieszkanie bez tytułu prawnego do lokalu jest ryzykowne

autor: Jan Ludwikowski24.03.2016, 07:37; Aktualizacja: 24.03.2016, 07:45
budowa, dom, nieruchomości

Radzimy powtórzenie próby kontaktu i zawarcie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.źródło: ShutterStock

Znalazłem opuszczony dom, niezamieszkany od kilkudziesięciu lat – pisze pan Krzysztof. – Ustalilem właścicieli i zaproponowalem kupno, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Czy mogę zamieszkać w tym domu z rodziną – pyta czytelnik

Stanowczo odradzamy dokonanie zajęcia nieruchomości bez tytułu prawnego. Tym bardziej, jeśli pan Krzysztof jest przekonany, iż znalezione domostwo należy do osoby trzeciej. Otóż wejście w posiadanie nieruchomości byłoby niczym innym jak przestępstwem wskazanym w art. 193 kodeksu karnego. Naruszenie miru domowego, bo o nim mowa, grozi karą grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności!

Pan Krzysztof mógłby ponieść także cywilnoprawne konsekwencje swojego działania. Otóż właściciel nieruchomości jest uprawniony do żądania przywrócenia naruszonego stanu posiadania. Oznacza to, iż w każdej chwili może wystąpić do sądu o nakazanie wydania nieruchomości. Wtedy czytelnikowi i jego rodzinie groziłaby eksmisja.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Oburzony(2020-03-22 14:53) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdura, wejście w posiadanie samoistne, na dodatek będące instytucją prawa chronioną prawem cywilnym, nie ma nic wspólnego z art. 193 KK. Mówi on o wdzieraniu się lub nieopuszczeniu na żądanie. Z opisanej sytuacji nie wynikają okoliczności sztywno określone w art. 193 KK. Natomiast poważnym błędem było pozostawienie po sobie pisma, świadczącego o świadomości istnienia właścicieli i znajomości ich tożsamości. Teraz wejście w posiadanie samoistne zwyczajnie nie ma sensu, a zrobienie tego skutkowałoby faktycznie bardzo poważnym konsekwencjami cywilno-prawnymi. W żadnym razie jednak z opisu nie wynikają konsekwencje karno-prawne. Skąd się biorą tacy "doradzacze" jak autor odpowiedzi? Chyba to ma na celu jakąś propagandę, żeby ludzie nie zajmowali nieswoich domów. Propaganda jednak to nie prawo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane