Jak zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej członkowie polskiej palestry powinni być postrzegani za 20 lat? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w uchwalonym właśnie przez prezydium NRA projekcie strategii adwokatury, który przedstawiony zostać ma podczas listopadowego Krajowego Zjazdu.
W dokumencie tym adwokaci wyznaczają sobie osiem strategicznych celów. Mają one doprowadzić do tego, by palestra w społeczeństwie postrzegana była m.in. jako profesjonalna, intelektualna elita posiadająca – zbudowaną na przestrzeni wielu lat historii – znaczącą pozycję oraz autorytet. A także jako samorząd prawniczy rozpoznawalny i dostępny, zapewniający przy tym wykwalifikowaną pomoc prawną w każdej potrzebie.
Stąd też, w ocenie twórców strategii, warto pracować nad zachowaniem najwyższej jakości samorządowego sądownictwa dyscyplinarnego, postawić na najwyższy poziom kształcenia czy na profesjonalne zarządzenie i spójny system komunikacji wewnętrznej.
Adwokaci dążyć mają również do „właściwego podziału rynku usług prawnych”. W ich ocenie ten powinien składać się z prawników wykonujących wolny zawód oraz tych pozostających w stosunku pracy.
Wzmocnieniu pozycji adwokatury służyć natomiast mają m.in. inicjatywy zmierzające do poprawy sytuacji rynkowej adwokatów i poszerzenia ich uprawnień. NRA opowiedziała się również za promowaniem ujednolicenia kryteriów naboru na aplikacje prawnicze oraz prowadzeniem działań mających na celu uznanie zawodu sędziego za koronę zawodów prawniczych.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama