Zgodnie z prawem zastępców Prokuratora Generalnego powołuje premier na wniosek szefa PG, po zaopiniowaniu przez prezydenta. Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro nie ujawniał dotąd, o czyje powołanie wnosił do premier Beaty Szydło.
We wtorek na stronie prokuratury podano, że prokuratorem krajowym, czyli pierwszym zastępcą PG, jest Bogdan Święczkowski, dotychczasowy wiceminister sprawiedliwości, który współtworzył zmiany w przepisach łączące na powrót prokuraturę z rządem. Pochodzący z Sosnowca 46-letni Święczkowski jest prokuratorem, za rządów PiS w latach 2005-07 zajmował już funkcje w kierownictwie prokuratury, a w latach 2006-07 był szefem ABW. 6 lat temu bez powodzenia kandydował na Prokuratora Generalnego.
Wiceprokuratorem generalnym ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji został 55-letni Marek Pasionek, prokurator pochodzący z Gliwic. Za rządów PiS w latach 2005-07 był podsekretarzem stanu w kancelariach premierów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Był tam współpracownikiem ministra-koordynatora służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna. Później oddelegowany do prokuratury wojskowej, przez pewien czas nadzorował śledztwo smoleńskie.
Media donosiły, że Pasionek ma nadzorować pion wojskowy w prokuraturze. Dotychczasowy szef NPW prokurator płk Jerzy Artymiak odchodzi w stan spoczynku, ale nie został dotąd odwołany przez prezydenta - nowa ustawa o prokuraturze przewiduje, że prokuratura wojskowa zostanie zlikwidowana 4 kwietnia.
Swoje funkcje zastępców prokuratora generalnego utrzymali Robert Hernand (dotąd nadzorował w PG pion ds. konstytucyjnych i występował przed Trybunałem Konstytucyjnym), a także prok. Dariusz Gabrel, który jest szefem pionu śledczego IPN.
Wiceprokuratorem generalnym będzie też prok. Krzysztof Sierak (zajmujący wysokie funkcje w Prokuraturze Krajowej także przed 10 laty).