Nawet nieopublikowany wyrok TK będzie stosowany przez sądy

autor: Piotr Szymaniak08.03.2016, 07:23; Aktualizacja: 08.03.2016, 08:37
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Jeżeli ustrojodawca chciałby stwierdzić, że orzeczenia TK zapadają konkretną większością głosów, to wprost by to zapisał w konstytucji - mówi w wywiadzie dla DGP Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Dziś Trybunał Konstytucyjny rozpozna sprawę nowelizacji z ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 22 grudnia 2015. Wczoraj jednak Minister Sprawiedliwości, wycofując stanowisko poprzedniego Prokuratora Generalnego w tej sprawie, wniósł o odroczenie rozprawy o 14 dni w celu sporządzenia nowego.

Zawsze był taki zwyczaj, że jeżeli był uzasadniony wniosek uczestnika postępowania, szczególnie tego, które jest obowiązkowym uczestnikiem, to był on uwzględniany. Oczywiście można powiedzieć, że Minister Sprawiedliwości wiedząc, że stanie się jednocześnie Prokuratorem Generalnym, miał czas, aby zawczasu nowy dokument przygotować. Jednak gdy przychodzi nowy Prokurator Generalny i chce zająć nowe stanowisko, to wypadałoby chociaż z grzecznościowych przyczyn mu to umożliwić, nawet z samej ciekawości co do treści opinii; chociaż z drugiej strony zasada dyskontynuacji nie ma tutaj zastosowania. Inna sprawa, że skoro Prokurator Generalny stał się członkiem administracji rządowej, to można się domyślać, jaka będzie jego opinia co do konstytucyjności zaskarżonych przepisów.

Jest jeszcze możliwość wyrażenia innego stanowiska podczas rozprawy.

Z praktycznego punktu widzenia byłoby to bardzo trudne, biorąc pod uwagę, że poprzednie stanowisko, złożone w formie pisemnej, było bardzo wielowątkowe i liczyło 111 stron.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane