statystyki

Trybunał Konstytucyjny zdecyduje o kształcie ustroju konstytucyjnego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.03.2016, 07:56; Aktualizacja: 07.03.2016, 09:42
Podczas rozpoczynającej się jutro, a zaplanowanej na dwa dni rozprawy TK w składzie 12 sędziów pochyli się aż nad pięcioma wnioskami kontestującymi ostatnią nowelę ustawy o TK

Podczas rozpoczynającej się jutro, a zaplanowanej na dwa dni rozprawy TK w składzie 12 sędziów pochyli się aż nad pięcioma wnioskami kontestującymi ostatnią nowelę ustawy o TKźródło: Materiały Prasowe

W jakim składzie ma orzekać Trybunał Konstytucyjny, ilu sędziów musi się zgodzić na dane rozstrzygnięcie oraz kto powinien decydować o złożeniu sędziego TK z urzędu – to tylko niektóre pytania, na które TK udzieli odpowiedzi w tym tygodniu. Oczywiście, o ile nie uzna, że cała grudniowa nowelizacja ustawy o TK (Dz.U. z 2015 r. poz. 2217) – ze względu na tryb jej uchwalenia – powinna wylądować w koszu.

Podczas rozpoczynającej się jutro, a zaplanowanej na dwa dni rozprawy TK w składzie 12 sędziów pochyli się aż nad pięcioma wnioskami kontestującymi ostatnią nowelę ustawy o TK. Ich autorami są: posłowie PO, posłowie Nowoczesnej, rzecznik praw obywatelskich, I prezes Sądu Najwyższego oraz Krajowa Rada Sądownictwa. Swoje opinie przedstawili również m.in. prokurator generalny oraz Naczelna Rada Adwokacka.

Większość z tych podmiotów stoi na stanowisku, że cała nowelizacja powinna zostać uznana za niekonstytucyjną, a to ze względu na to, iż została uchwalona z pogwałceniem zasady rzetelnego procesu legislacyjnego. Ponadto w części wniosków podkreśla się, że argumentem za takim rozstrzygnięciem jest to, iż nowelizacja wprowadziła zasady funkcjonowania konstytucyjnego organu władzy publicznej, jakim jest TK, prowadzące do jego dysfunkcjonalności i uniemożliwiające mu wykonywanie kompetencji określonych w konstytucji.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Obywatel JK.(2016-03-07 10:27) Zgłoś naruszenie 62

  W Polsce nie ma Konstytucji ,nie ma prawa ,nie ma uczciwości społecznej.-- Jest tylko mafia Ludzi sprawujących władze jak w starożytnym Rzymie . Już mnie nikt nie przekona ! Można ukraść wszystko i wszystkim ,można wstecznie zagrabić jeżeli władza ma w danej chwili taka potrzebę ,Sędziowie są (szczególnie z TK dyspozycyjnie przekupni (wiek emerytalny nawet dla tych co pracowali od 15r życia, szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy, brak uznania pracy w czasie ponadustawowym art 12 Ustawy o Emeryturach Podmostwoych czy zamknięty katalog zawodów tych prac ,bez kontroli Sądów) ,prokuratorzy to tez usłużna grupa ludzi . W Polsce jest szczególnie wyeksponowane prawo siły wpływów. Konstytucja to fasada pięknych życzeń odwołująca się do Ustaw gdzie nawet za prawo własności pojazdów samochodowych złomowanych każe sie płacić 10zł za brak kilograma. Mafie POlityczne ,Milicyjne ,Wojskowe sfery wpływów ,ubezpieczeniowych ,notarilanych,rolnicze ,nauczycielskie ,górnicze ,klerykalne, sądowe --rozszarpują co każdy potrafi . Tusk nauczył jednego -wszystko można ukraść ,roztrwonić ,zaprzedać ,nie ma w Polsce żadnej świętości i frajerem jest uczciwy.

  Odpowiedz
 • mądra(2016-03-07 15:00) Zgłoś naruszenie 52

  Ustawę zaskarżyła część opozycji odsuniętej od koryta, sądownictwo oceniane przez 95 % społeczeństwa jako źle działające (sondaż w TVP), RPO z nadania PO. Szkoda, że jeszcze jakieś tam koło łowieckie nie zaskarżyło ustawy o TK.

  Odpowiedz
 • My(2016-03-07 10:43) Zgłoś naruszenie 41

  Ten Trybunał decyduje o wszystkim ,o tym czy umrzemy bez emerytury ,czy ją wogóle dostaniemy . Mafia siedząca przy korycie decyduje o tym czy zgodnie z Konstytucja można Ciebie Obywatelu okradać ,biorą gaże i wszystkich mają tam gdzie miał Ich Tusk.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane