statystyki

SN: Podział spółki nie zmienia stron procesu

autor: Michał Culepa23.02.2016, 07:21; Aktualizacja: 23.02.2016, 08:07
biznes, firma, analiza, analityk, doradca

Uzasadniając wyrok, wskazał, że sąd zawsze powinien z urzędu badać, czy dana osoba uczestnicząca w procesie jest faktycznie jego stronąźródło: ShutterStock

Jeżeli do podziału spółki dojdzie podczas postępowania sądowego, wówczas stroną sporu nadal pozostaje ta, która funkcjonowała przed podziałem. Nawet jeśli wszystkie jej zobowiązania i pasywa przejęła nowa spółka powstała w wyniku podziału – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła pozwu o zapłatę około 6 mln zł z tytułu udziału w zyskach wynikających z zastosowania wynalazku – nowatorskiej konstrukcji kotłów dla elektrociepłowni. Powództwo wytoczyło przedsiębiorstwo P., właściciel praw do wynalazku, przeciwko spółce T.C. działającej w branży energetycznej i ciepłowniczej. W I instancji przedsiębiorstwu P. udało się uzyskać korzystne orzeczenie – sąd uwzględnił powództwo. Apelację złożyła spółka T.C. Rozprawa końcowa w sądzie apelacyjnym odbyła się 4 grudnia 2012 r. Tymczasem już 10 grudnia doszło do podziału spółki T.C. na dwie odrębne spółki prawa handlowego: T.C. i T.P. Nowo powstała T.P. miała przejąć zobowiązania spółki matki, podczas gdy aktywa przeszły na spółkę T.C., kontynuatorkę prawną poprzedniczki. Wśród zobowiązań, jakie miała przejąć T.P., były także te z tytułu wynalazku.

Sąd Apelacyjny w Katowicach, mimo formalnej zmiany podmiotu po stronie pozwanego, nie zdecydował się jednak wznowić postępowania, ale niespełna tydzień po wydzieleniu spółki T.P. oddalił apelację. Skargę kasacyjną złożyła spółka T.C., która zakwestionowała swoją legitymację bierną jako dłużnika P. Jej zdaniem sąd powinien był otworzyć na nowo rozprawę i oddalić powództwo, jako skierowane na tym etapie przeciwko niewłaściwemu podmiotowi. Zdaniem spółki T.C. skoro wszystkie zobowiązania przeszły na nowo powstałą spółkę T.P., to właśnie ona powinna odpowiadać za należności przedsiębiorstwa P. Sąd Najwyższy nie podzielił jednak tych poglądów i skargę kasacyjną spółki T.C. oddalił w całości.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane