statystyki

Ustawa na nowo regulująca uprawnienia służb już obowiązuje

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.02.2016, 07:30; Aktualizacja: 10.02.2016, 20:05
Lista podmiotów, które w trakcie konsultacji zgłaszały zastrzeżenia do nowelizacji ustawy o policji, jest bardzo długa.

Lista podmiotów, które w trakcie konsultacji zgłaszały zastrzeżenia do nowelizacji ustawy o policji, jest bardzo długa.źródło: ShutterStock

Posłom udało się wygrać wyścig z czasem – od niedzieli obowiązują już nowe przepisy regulujące działania służb. Dzięki temu nie doszło do paraliżu organów ścigania. 7 lutego wszedł bowiem w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego kwestionujący dotychczasowe regulacje dotyczące zasad inwigilacji obywateli (sygn. akt K 23/11). Problem polega jednak na tym, że obecne przepisy również wywołują wątpliwości.

Lista podmiotów, które w trakcie konsultacji zgłaszały zastrzeżenia do nowelizacji ustawy o policji, jest bardzo długa. Wśród nich m.in. generalny inspektor ochrony danych osobowych, Naczelna Rada Adwokacka czy Krajowa Rada Sądownictwa. Rzecznik praw obywatelskich zapowiedział już, że nowelę zaskarży do TK.

Że nowelizacja ustawy o policji (Dz.U. z 2016 r. poz. 147) jest niedopracowana i w przyszłości trzeba będzie wypracować na nowo reguły, na podstawie których działają służby, mówił na posiedzeniach sejmowej komisji nawet Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych. Ustawę jednak należało uchwalić szybko, bo bez niej – na skutek wejścia w życie wyroku TK – służby nie mogłyby w ogóle działać.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane