statystyki

Wspólnicy spółek osobowych coraz więcej spraw załatwią przez internet

autor: Marek Barowicz14.02.2016, 11:00
komputer-haker-internet

Spółki osobowe mają już obecnie m.in. możliwość ustanawiania prokury. Wykorzystuje się do tego wzorzec uchwały udostępniony w systemie teleinformatycznymźródło: ShutterStock

Już od 1 kwietnia 2016 r. będzie można dokonywać zmian w umowach spółek drogą online. Pomocny będzie wzorzec uchwały zmieniającej, który udostępniono w systemie teleinformatycznym S24.

Dla osób zakładających spółki prawa handlowego ich rejestracja za pośrednictwem internetu staje się coraz bardziej wartą rozważenia alternatywą dla tradycyjnej papierowej drogi. A to dlatego, że wkrótce wzrośnie liczba operacji, jakich można dokonać przez internet w ramach systemu S24. Propozycja warta jest rozważania także dlatego, że internetowa opcja pozwala trochę zaoszczędzić na kosztach. Dziś omawiamy, jakie nowe możliwości będą mieli zakładający spółki osobowe (spółki jawne i komandytowe).

Spółki osobowe (jawna i komandytowa) mogą być zakładane w sposób uproszczony online przez zawarcie umowy spółki w systemie teleinformatycznym przy wykorzystaniu wzorca umowy (w formule S24). Oznacza to, że podmioty te mogą zostać zarejestrowane w KRS za pośrednictwem internetu w ciągu 24 godzin. Od 1 kwietnia internetowo można będzie osiągnąć jeszcze więcej.

Zmiana umowy

Od 1 kwietnia 2016 r. umowę spółki osobowej będzie można zmienić (w zakresie postanowień zmiennych umowy). Będzie się do tego wykorzystywać wzorzec uchwały zmieniającej umowę spółki, który zostanie udostępniony w systemie teleinformatycznym. Jednak zmiana umowy przy wykorzystaniu ww. wzorca będzie możliwa jedynie wówczas, gdy umowa spółki została uprzednio zawarta na podstawie wzorca umowy. Ponadto jeżeli w umowie spółki przyjęto możliwość zmiany umowy większością głosów, to uchwałę będzie się uznawało za podjętą w momencie uzyskania wymaganej większości głosów.

Jak to zrobić


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane