statystyki

Wspólnicy spółek osobowych coraz więcej spraw załatwią przez internet

autor: Marek Barowicz14.02.2016, 11:00
komputer-haker-internet

Spółki osobowe mają już obecnie m.in. możliwość ustanawiania prokury. Wykorzystuje się do tego wzorzec uchwały udostępniony w systemie teleinformatycznymźródło: ShutterStock

Już od 1 kwietnia 2016 r. będzie można dokonywać zmian w umowach spółek drogą online. Pomocny będzie wzorzec uchwały zmieniającej, który udostępniono w systemie teleinformatycznym S24.

Dla osób zakładających spółki prawa handlowego ich rejestracja za pośrednictwem internetu staje się coraz bardziej wartą rozważenia alternatywą dla tradycyjnej papierowej drogi. A to dlatego, że wkrótce wzrośnie liczba operacji, jakich można dokonać przez internet w ramach systemu S24. Propozycja warta jest rozważania także dlatego, że internetowa opcja pozwala trochę zaoszczędzić na kosztach. Dziś omawiamy, jakie nowe możliwości będą mieli zakładający spółki osobowe (spółki jawne i komandytowe).

Spółki osobowe (jawna i komandytowa) mogą być zakładane w sposób uproszczony online przez zawarcie umowy spółki w systemie teleinformatycznym przy wykorzystaniu wzorca umowy (w formule S24). Oznacza to, że podmioty te mogą zostać zarejestrowane w KRS za pośrednictwem internetu w ciągu 24 godzin. Od 1 kwietnia internetowo można będzie osiągnąć jeszcze więcej.

Zmiana umowy

Od 1 kwietnia 2016 r. umowę spółki osobowej będzie można zmienić (w zakresie postanowień zmiennych umowy). Będzie się do tego wykorzystywać wzorzec uchwały zmieniającej umowę spółki, który zostanie udostępniony w systemie teleinformatycznym. Jednak zmiana umowy przy wykorzystaniu ww. wzorca będzie możliwa jedynie wówczas, gdy umowa spółki została uprzednio zawarta na podstawie wzorca umowy. Ponadto jeżeli w umowie spółki przyjęto możliwość zmiany umowy większością głosów, to uchwałę będzie się uznawało za podjętą w momencie uzyskania wymaganej większości głosów.

Jak to zrobić


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane