statystyki

Sędzia musi zadbać, by ludzie go rozumieli

autor: Patryk Słowik02.02.2016, 07:35; Aktualizacja: 12.02.2016, 17:53
Sąd apelacyjny nie miał wątpliwości: termin należy przywrócić.

Sąd apelacyjny nie miał wątpliwości: termin należy przywrócić.źródło: ShutterStock

Sąd okręgowy, rozpoznając wniosek obywatela o przywrócenie terminu do złożenia apelacji, nie może go traktować rutynowo. Ma obowiązek wziąć pod uwagę, że oczywiste czynności sądu mogą być niezrozumiałe dla strony nieobeznanej z procedurą – uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

6 maja 2015 r. sąd okręgowy wydał niekorzystny dla mężczyzny wyrok w sprawie prawa do renty. Zainteresowanego nie było na sali rozpraw. Powód? Nie wiedział, że wyznaczony został kolejny termin rozprawy.

Powód o złym dla niego obrocie sprawy dowiedział się w lipcu, gdy udał się do sądu spytać o dalszy ciąg postępowania. Kiedy dowiedział się o wyroku, wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji. Sąd był nieubłagany. Uznał, że ubezpieczony nie wykazał, że nie dochował terminu bez swojej winy. I choć cierpi on na niedosłuch, nie poinformował przewodniczącego składu, by mu to utrudniało uczestnictwo w rozprawie. W jej toku udzielał logicznych odpowiedzi na pytania.

Skarżący postanowił złożyć zażalenie na postanowienie sądu okręgowego. Wskazywał, że nie usłyszał daty kolejnego posiedzenia, bo sędzia mówił, patrząc w stronę pełnomocnika drugiej strony. Dodatkowo mężczyzna, wychodząc z sali rozpraw, zapytał sędziego o dalsze działania i dowiedział się, że do domu zostanie przesłane zawiadomienie, kiedy ma się zgłosić do lekarza na badania. Uznał więc, że dopiero po badaniach dostanie informację o kolejnym terminie.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane