statystyki

Sprzedaż nieruchomości: Jeśli są wątpliwości, UOKiK może wszcząć postępowanie

autor: Anna Krzyżanowska29.01.2016, 07:30; Aktualizacja: 29.01.2016, 08:49
Przedsiębiorca nie ma innego wyjścia, niż odpowiedzieć na ankietę

Przedsiębiorca nie ma innego wyjścia, niż odpowiedzieć na ankietęźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy mają prawo oczekiwać, że nie będą zmuszeni do udzielania odpowiedzi, które wprost wskazywałyby na to, że dopuścili się nieprawidłowości. W praktyce jednak badanie rynku zawsze ma formę ankiety zmierzającej do ustalenia faktów - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Skurzyński szef praktyki prawa konkurencji w kancelarii Wierzbowski Eversheds.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył niedawno badanie łódzkich biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, teraz objął nim pośredników z województwa świętokrzyskiego. Nie jest to kontrola, ale badanie. Czemu mają służyć takie działania?

Prezes UOKiK co jakiś czas prowadzi badania w różnych sektorach gospodarki. Dzięki nim weryfikuje, czy docierające do niego sygnały o potencjalnych nieprawidłowościach dotyczących czy to naruszenia ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, czy innych przepisów z zakresu ochrony praw konsumentów, są uzasadnione, czy też nie. Jest to instrument, który pozwala mu, mówiąc obrazowo, zarzucić sieć i sprawdzić, czy w danym obszarze przestrzeganie przepisów prawa jest na poziomie satysfakcjonującym, czy też występują jakieś problemy. Dzięki niemu prezes UOKiK może wypełniać swoje podstawowe funkcje: chronić konkurencję oraz prawa i interesy konsumentów.

Badanie rynku organizowane jest czasami również w innych kontekstach, np. w sprawach związanych z kontrolą koncentracji, a więc tam, gdzie przedsiębiorcy się łączą i następują jakieś przejęcia. Wtedy prezes UOKiK bada, czy takie przejęcie nie będzie miało negatywnego wpływu na konkurencję. W opisywanych przypadkach badanie przeprowadzane jest jednak w podobny sposób, a więc przez przesłanie ankiety, w której urząd pyta o konkretne fakty. Na końcu ankiet najczęściej zadawane jest również otwarte pytanie, czy przedsiębiorca dostrzega jakieś nieprawidłowości w branży, w której działa, czy coś go przypadkiem nie niepokoi.

Czy informacje zdobyte od przedsiębiorców udzielających odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie mogą zostać wykorzystane przeciwko nim?

Choć nie zostało to wyrażone wprost w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, co do zasady prezes UOKiK jest związany przepisami prawa zakazującymi nakłaniania przedsiębiorców do tzw. samooskarżenia.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • kika(2016-02-01 16:02) Zgłoś naruszenie 20

  Najprościej nie korzystać z pośrednika do którego nie mamy zaufania. Wiele osób radzi sobie doskonale bez takich usług ale wiadomo to wymaga większej ilości wolnego czasu. Niemniej jednak wcale nie trudno znaleźć doskonałą nieruchomość nawet na przedmieściach, Arkadię Łomianki znalazłam bez problemu, wystarczy przeglądać oferty deweloperów.

  Odpowiedz
 • EWA(2016-01-31 18:04) Zgłoś naruszenie 10

  to nie tylko Lodz i sami zlodzieje! i przestepcy! spojrzcie, na kazde wieksze miasto , a przede wszystkim na Warszawe? wszystko pofalszowane, i wszystko za pomoca urzednikow panstwowych i nikt sie temu nie dziwi! w sadach masakra - nie wiem jak mozna przymykac oczy na taki bandytyzm! cala ta banda przestepcza i popierajaca swoje przestepstwa powinna zgnic w wiezieniu - i co nowa Wladzo? - zobaczymy to jeszcze ? czy pozwolicie okradac nadal nas emerytow i obskubanych do golych dup ?

  Odpowiedz
 • brad(2016-01-29 11:27) Zgłoś naruszenie 10

  Najwyższy czas skasować tych OSZUSTÓW w Łodzi. Lewe testamenty, lewe faktury!!! Kto na to POZWALA? To jest kraj BEZPRAWIA !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane