statystyki

Minister Ziobro i wniosek, którego nie było

autor: Piotr Szymaniak21.01.2016, 00:00; Aktualizacja: 21.01.2016, 06:52

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro 2 grudnia zwołał konferencję prasową, na której poinformował, że wystąpił o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Zarzucał mu publiczne ferowanie wyroków, zanim wydał je sam TK. Na dowód pokazywał pismo, które jeszcze tego samego dnia zostało złożone w trybunale. Jednak zapytany o tę sprawę przed tygodniem prezes TK stwierdził, że „żaden wniosek nie wpłynął”, wobec czego nie było czego odrzucać.

Mogłoby się więc wydawać, że albo minister sprawiedliwości, albo prezes TK wprowadził opinię publiczną w błąd. Okazuje się jednak, że obaj mówią prawdę, choć wyrażają się mało precyzyjnie. Jakie są fakty?

Po pierwsze, pismo złożone 2 grudnia 2015 r. w al. Szucha nie było wnioskiem, lecz „sygnalizacją popełnienia deliktu dyscyplinarnego”. A skoro tak, to rację ma prezes Rzepliński, mówiąc, że żaden wniosek nie wpłynął.

Po drugie, art. 28a ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 2217) stanowi, że postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK można wszcząć także na wniosek prezydenta RP lub ministra sprawiedliwości w ciągu 21 dni od dnia otrzymania wniosku, chyba że prezes trybunału uzna wniosek za nieuzasadniony. Postanowienie odmawiające wszczęcia procedury doręcza się wnioskodawcy w ciągu 7 dni od dnia wydania. Tyle że przepis w takim brzmieniu został wprowadzony nowelizacją z 22 grudnia, która weszła w życie 28 grudnia 2015 r. A to oznacza, że w chwili składania do TK pisma minister sprawiedliwości nie miał jeszcze podstawy prawnej do występowania z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego konstytucyjnego. Dopiero teraz uprawnienie to jest wyraźne.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane