Prof. Andrzej Kidyba: Zarząd nie zarząd

autor: Andrzej Kidyba19.01.2016, 08:58; Aktualizacja: 19.01.2016, 10:01
Andrzej Kidyba

Andrzej Kidybaźródło: Materiały Prasowe

Nie tylko brak organu lub jego nieobsadzenie, ale także pat decyzyjny w spółce może prowadzić do ustanowienia kuratora.

Jeden z felietonów w 2014 r. poświęciłem kuratorom przedsiębiorców („Galimatias z kuratorami”, Prawnik z 17 października 2014 r.). Starałem się pokazać problem funkcjonowania kilkunastu „rodzajów” kuratorów o różnych kompetencjach, często zazębiających się, różnych organach desygnujących itd. Dotychczas niewiele się zmieniło i teza o koncepcji rozproszonego statusu kuratora dalej jest aktualna.

Trochę inne problemy wiążą się z zarządami spółek kapitałowych (a „odpryskiem” także spółek partnerskich). Nie chodzi o ich rozproszony status, bo ten jest jednolity, w odróżnieniu bowiem od kuratora powołanie zarządu leży w gestii spółki, a nie struktur zewnętrznych (chyba że wyjątkowo podmioty zewnętrzne mają prawo powołania). Chodzi o to, czy mamy do czynienia z zarządem, czy też nie, czy może on w określonych sytuacjach działać, a w końcu, który zarząd może podejmować decyzje: „stary” czy „nowy”. To tylko niektóre z problemów, których dotyka orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych czy Naczelnego Sądu Administracyjnego (m.in. wyrok SN sygn. akt I UK 137/12, wyrok SA w Poznaniu sygn. akt I ACa 140/06, wyrok NSA sygn. akt I FSK 521/12).

Nie może być wątpliwości, że wpis zarządu spółki do rejestru, choć obowiązkowy, wywołuje jedynie skutek deklaratoryjny. Wpis ten nie tworzy nowego stanu prawnego, lecz stwierdza tylko fakt powołania określonej osoby w skład zarządu spółki. To co, wpis do rejestru nie ma znaczenia? Otóż ma, i to podstawowe, ale nie z punktu widzenia rozstrzygnięcia, czy ktoś jest czy nie jest członkiem zarządu. Objęcie funkcji przez osobę powołaną (i odwrotnie, utrata prawa pełnienia funkcji na skutek odwołania, rezygnacji itp.) nie zależy od okoliczności wpisu do rejestru. Członkiem zarządu jest więc ten, kto został prawidłowo powołany do organu. A zatem może się zdarzyć i często tak się dzieje, że niekoniecznie osoba wpisana do rejestru jest faktycznie członkiem organu, a osoba niewpisana może w rzeczywistości wchodzić w skład zarządu.

Zupełnie inną kwestią jest natomiast rola Krajowego Rejestru Sądowego i system domniemań wynikający z ustawy o KRS. Jeżeli nawet w rejestrze są wpisane osoby niebędące już członkami zarządu, osoby trzecie (np. kontrahenci, wierzyciele spółki), które działają w zaufaniu do tego rejestru, mogą powoływać się na dane z niego wynikające. Zaufanie to ma się przejawiać w tym, że osoba trzecia musi być w dobrej wierze. Czyli najprościej ujmując, nie może mieć wiedzy o faktach, które wiążą się z zarządem (np. o powołaniu czy odwołaniu określonych osób). Domniemania wynikające z ustawy o KRS kreują jedynie swoistą fikcję zgodności danych ujawnionych w rejestrze ze stanem rzeczywistym, a wszelkie negatywne skutki potencjalnej rozbieżności co do tych kwestii ponosi podmiot zobowiązany do złożenia wniosku o wpis do rejestru.

Jednakże domniemania wynikające z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym nie odnoszą się w ogóle do sankcji dotyczących wadliwych czynności prawnych. Nie wchodząc w szczegóły całego systemu domniemań (art. 14, 15, 17 ustawy o KRS), warto nadmienić, że podmiot zobowiązany do złożenia wniosku o wpis, czyli de facto spółka, nie może powoływać się wobec osób trzecich działających w dobrej wierze na dane, które jeszcze nie zostały wpisane do rejestru, lub te, które zostały wykreślone. No i na koniec: domniemania te są obalalne dowodem przeciwnym.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane