Urząd nie wydał karty zgonu? Pogrzeb i tak jest możliwy

autor: Tomasz Żółciak14.01.2016, 07:23; Aktualizacja: 14.01.2016, 10:42
rodzina na pogrzebie

Problemy z działaniem urzędów stanu cywilnego dostrzega także MSWiA.źródło: ShutterStock

Jeśli urząd stanu cywilnego nie może wydać aktu zgonu z powodu kłopotów z systemem komputerowym, to pogrzeb można zorganizować bez tego dokumentu. Wystarczy, że na części karty zgonu przeznaczonej dla administracji cmentarza urząd wystawi adnotację o zgłoszeniu zgonu.

Przy czym rodzina zmarłego w późniejszym terminie będzie musiała dostarczyć zarządcy nekropolii odpis aktu zgonu. Tak wynika z pisma, jakie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot skierował do rzecznika praw obywatelskich.

Nasza gazeta już od wielu miesięcy opisuje problemy, jakie pojawiły się w urzędach stanu cywilnego po wprowadzeniu nowego, elektronicznego systemu archiwizacji dokumentów. W grudniu ubiegłego roku w tej sprawie interweniował też rzecznik praw obywatelskich, do którego zgłaszały się osoby mające problemy m.in. z uzyskaniem odpisów aktów.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • czytelnik(2016-01-15 07:46) Zgłoś naruszenie 30

    Redaktor Żółciak jak zawsze, tak i w tym artykule nie wie o czym pisze, myli pojęcia, a tytuł artykułu jest niezgodny z treścią artykułu. Jak urząd nie wyda karty zgonu, to pogrzebu nie będzie. Urząd nie wydaje też aktów zgonu, urząd sporządza akt zgonu i wydaje odpisy tego aktu. Jak urząd sporządzi akt i wyda go, to jaki ślad po tym akcie pozostanie w urzędzie. Redaktor wprowadza w błąd czytelników, nie ma pojęcia o czym pisze.

    Odpowiedz
  • samorządowiec(2016-01-14 22:40) Zgłoś naruszenie 40

    Można zorganizować pogrzeb bez takiego dokumentu, czyli odpisu aktu zgonu, ale pod warunkiem, że zarabia się tyle, ile zarabia wiceminister podający taką informację. Kartę przeznaczoną dla administratora cmentarza wydaje się zawsze, nawet jeżeli system działa prawidłowo. Problem polega na tym, że jak system rejestrów państwowych nie działa, a ostatnio zdarza się bardzo często, nie można sporządzić aktu zgonu, nie można zatem wydać odpisu aktu zgonu, który nie jest potrzebny administratorowi cmentarza, a potrzebny jest do złożenia w ZUS lub KRUS, aby otrzymać zasiłek pogrzebowy. Tak Szanowni Państwo, aby zorganizować pogrzeb trzeba mieć kasę, albo odpis aktu zgonu, aby szybko otrzymać zasiłek pogrzebowy, albo złożyć ten odpis aktu zgonu w zakładzie pogrzebowym, aby pokrył koszty pogrzebu, a następnie w imieniu (z upoważnienia) rodziny rozliczył się z zakładem ubezpieczeń. Rozwiązanie przedstawione przez ministerstwo jest upokorzeniem rodziny zmarłego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane