statystyki

Nie trzeba nic kupować w sklepie, by pozbyć się elektrośmieci

autor: Piotr Pieńkosz14.01.2016, 17:00
Większego sprzętu, jak lodówka, pralka albo telewizor, pozbędziemy się w sklepie – jak dotychczas – jedynie przy zakupie nowego urządzenia.

Większego sprzętu, jak lodówka, pralka albo telewizor, pozbędziemy się w sklepie – jak dotychczas – jedynie przy zakupie nowego urządzenia.źródło: ShutterStock

Słyszałam, że sklepy mają obowiązek przyjmować zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nawet wtedy, gdy nie kupujemy nowych urządzeń. Czy to prawda – pyta czytelniczka.

Tak, choć pod pewnymi warunkami. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektycznym i elektronicznym (ZSEE), która wprowadziła pewne ułatwienia w zakresie pozbywania się elektrośmieci.

Do tej pory w sklepie oferującym elektronikę dla gospodarstw domowych można było pozostawić zużyte urządzenie, jeśli jednocześnie nabywało się nowe tego samego typu i pełniące te same funkcje. Tak więc gdy kupowało się suszarkę do włosów, można było bezpłatnie oddać starą. Jeśli zaś nabywaliśmy lodówkę, mogliśmy pozbyć się w sklepie właśnie tego typu zużytego urządzenia. Ta zasada została przeniesiona również do nowych przepisów, jako podstawowa w relacjach na linii sklep – konsument.

Nowością jest to, że od 1 stycznia 2016 r. sklep oferujący elektrosprzęt dla gospodarstw domowych na powierzchni co najmniej 400 mkw. (np. markety z elektroniką) ma obowiązek nieodpłatnie przyjąć od konsumenta elektroodpad, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm, bez konieczności zakupu przez niego nowego sprzętu. A więc możemy oddać do marketu np. suszarkę do włosów lub odtwarzacz mp3, nie nabywając jednocześnie nowego urządzenia. W sklepach spełniających wspomniane warunki, a co za tym idzie – zobowiązanych do bezpłatnego przyjmowania elektroodpadów, powinna się znajdować w widocznym miejscu informacja o możliwości skorzystania przez konsumentów z przysługujących im praw.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Krystyna99(2017-05-17 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie nie mają pojęcia, co robią sobie samemu w momencie gdy wyrzucają na przykład na osiedlowe śmietniki odpady typu sprzęty elektroniczne itd. Wystarczy trochę chęci i można podejść do sprawy bardziej „ekologicznie”. Robienie porządków nie musi się wiązać z zanieczyszczaniem środowiska…przecież na rynku jest pełno firm, które zajmują się tego rodzaju wywozami. Ja polecam Ekovita. Nigdy się na nich nie zawiodłam.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane