statystyki

Nie trzeba nic kupować w sklepie, by pozbyć się elektrośmieci

autor: Piotr Pieńkosz14.01.2016, 17:00
Większego sprzętu, jak lodówka, pralka albo telewizor, pozbędziemy się w sklepie – jak dotychczas – jedynie przy zakupie nowego urządzenia.

Większego sprzętu, jak lodówka, pralka albo telewizor, pozbędziemy się w sklepie – jak dotychczas – jedynie przy zakupie nowego urządzenia.źródło: ShutterStock

Słyszałam, że sklepy mają obowiązek przyjmować zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nawet wtedy, gdy nie kupujemy nowych urządzeń. Czy to prawda – pyta czytelniczka.

Tak, choć pod pewnymi warunkami. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektycznym i elektronicznym (ZSEE), która wprowadziła pewne ułatwienia w zakresie pozbywania się elektrośmieci.

Do tej pory w sklepie oferującym elektronikę dla gospodarstw domowych można było pozostawić zużyte urządzenie, jeśli jednocześnie nabywało się nowe tego samego typu i pełniące te same funkcje. Tak więc gdy kupowało się suszarkę do włosów, można było bezpłatnie oddać starą. Jeśli zaś nabywaliśmy lodówkę, mogliśmy pozbyć się w sklepie właśnie tego typu zużytego urządzenia. Ta zasada została przeniesiona również do nowych przepisów, jako podstawowa w relacjach na linii sklep – konsument.

Nowością jest to, że od 1 stycznia 2016 r. sklep oferujący elektrosprzęt dla gospodarstw domowych na powierzchni co najmniej 400 mkw. (np. markety z elektroniką) ma obowiązek nieodpłatnie przyjąć od konsumenta elektroodpad, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm, bez konieczności zakupu przez niego nowego sprzętu. A więc możemy oddać do marketu np. suszarkę do włosów lub odtwarzacz mp3, nie nabywając jednocześnie nowego urządzenia. W sklepach spełniających wspomniane warunki, a co za tym idzie – zobowiązanych do bezpłatnego przyjmowania elektroodpadów, powinna się znajdować w widocznym miejscu informacja o możliwości skorzystania przez konsumentów z przysługujących im praw.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Krystyna99(2017-05-17 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie nie mają pojęcia, co robią sobie samemu w momencie gdy wyrzucają na przykład na osiedlowe śmietniki odpady typu sprzęty elektroniczne itd. Wystarczy trochę chęci i można podejść do sprawy bardziej „ekologicznie”. Robienie porządków nie musi się wiązać z zanieczyszczaniem środowiska…przecież na rynku jest pełno firm, które zajmują się tego rodzaju wywozami. Ja polecam Ekovita. Nigdy się na nich nie zawiodłam.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane