Trybunał Konstytucyjny: Skargi obywateli nie muszą czekać

autor: Piotr Szymaniak13.01.2016, 07:19; Aktualizacja: 13.01.2016, 08:51
Grudniowa nowela bowiem przewiduje, że TK rozpatruje sprawy według kolejności wpływu, co oznaczałoby, że sprawa o jej zbadanie sama musiałaby wylądować na końcu kolejki.

Grudniowa nowela bowiem przewiduje, że TK rozpatruje sprawy według kolejności wpływu, co oznaczałoby, że sprawa o jej zbadanie sama musiałaby wylądować na końcu kolejki.źródło: Materiały Prasowe

Nie wszystkie sprawy Trybunał Konstytucyjny będzie musiał rozpoznawać według kolejności wpływu. Nowelizacja, która wprowadza taką zasadę, odnosi się tylko do postępowań zainicjowanych wnioskami.

Artykuł 80 ust. 2 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wprowadzony ostatnią nowelizacją (Dz.U. z 2015 r. poz. 2217) stanowi, że terminy rozpraw albo posiedzeń niejawnych, na których rozpoznawane są wnioski, wyznaczane są według kolejności wpływu spraw do trybunału. Z brzmienia przepisu wynika więc, że ta zasada nie dotyczy spraw zainicjowanych pytaniem prawnym sądu lub skargą konstytucyjną, do której uprawnieni są obywatele. W tych przypadkach wszystko zostaje po staremu.

Potwierdza to prof. Bogusław Banaszak, autor komentarza do konstytucji.

– Z wykładni językowej wynikałoby, że tylko sprawy zainicjowane poprzez wniosek mają być rozpoznawane według kolejności wpływu. Gdyby było inaczej, ustawodawca by to wyraźnie zaznaczył, albo wpisując w jednostce redakcyjnej skargi i pytania prawne, albo odsyłając do ust. 1 art. 80, gdzie są one wszystkie wymienione – potwierdza prof. Banaszak.

Jak mówi, w kwestii kolejności rozpoznawania spraw przez sądy konstytucyjne, zwyczaje na świecie są rozmaite.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane