Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw (druk nr 154), przedłożone przez ministra, członka Rady Ministrów, koordynatora służb specjalnych.

Rząd pozytywnie opiniuje poselski projekt nowelizacji ustawy o Policji i niektórych ustaw oraz zaleca wprowadzenie do niego kilku niezbędnych rozwiązań. Rada Ministrów rekomenduje prowadzenie dalszych prac legislacyjnych nad tym projektem.

Poselska inicjatywa ustawodawcza ściśle realizuję sentencję wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 lipca 2014 r. TK badał konstytucyjność przepisów dotyczących kontroli operacyjnej i pozyskiwania danych telekomunikacyjnych, a także odniósł się do kwestii ochrony tajemnicy zawodowej w toku kontroli operacyjnej oraz niszczenia danych telekomunikacyjnych.

Rząd zauważa, że w stosunku do obowiązujących regulacji, projektowana nowelizacja zakłada wiele ograniczeń w dotychczasowych kompetencjach służb uprawnionych do pozyskiwania danych i informacji.

Pozytywnie opiniując projekt, Rada Ministrów uważa jednak, że do pełnego i efektywnego realizowania celów regulacji konieczne są pewne zmiany. Na przykład zaproponowano zawężenie przesłanek pozyskiwania danych telekomunikacyjnych, pocztowych i internetowych przez uprawnione podmioty tylko do celów zapobiegania lub wykrywania przestępstw, a w przypadku Policji i Żandarmerii Wojskowej także do ratowania życia lub zdrowia ludzkiego bądź wsparcia działań poszukiwawczych lub ratowniczych.

Zaproponowano również, aby materiały dowodowe zgromadzone w czasie kontroli operacyjnej, mogące zawierać informacje objęte bezwzględnym zakazem dowodowym, były bezzwłocznie niszczone. Za właściwe uznano dodanie nowego przepisu wyłączającego mikro- i małych przedsiębiorców z wymogu zapewnienia dostępu i utrwalania informacji za pomocą interfejsów.