Pełnomocnictwo w sądzie: Nie zawsze podpis musi być czytelny

autor: Ewa Maria Radlińska08.01.2016, 07:40
Zamieszczenie na pełnomocnictwie adnotacji wskazującej na zmianę kolejności wymienionych w nazwie spółki nazwisk nie może prowadzić do wniosku, że zostało ono udzielone przez inną spółkę.

Zamieszczenie na pełnomocnictwie adnotacji wskazującej na zmianę kolejności wymienionych w nazwie spółki nazwisk nie może prowadzić do wniosku, że zostało ono udzielone przez inną spółkę.źródło: ShutterStock

Tak właśnie jest z pełnomocnictwem. Sąd nie ma prawa umorzyć postępowania z uwagi na wątpliwości co do odczytania nazwiska.

TEZA Zamieszczenie na pełnomocnictwie adnotacji wskazującej na zmianę kolejności wymienionych w nazwie spółki nazwisk nie może prowadzić do wniosku, że zostało ono udzielone przez inną spółkę.

STAN FAKTYCZNY Sprawa o zapłatę została zainicjowana przez spółkę jawną. Sąd rejonowy umorzył postępowanie, stwierdzając, że spółka nie uzupełniła braków w zakresie oznaczenia miejsca zamieszkania strony pozwanej. Także oznaczenie mocodawcy w pełnomocnictwie budzi wątpliwości. Wskazał też, że umieszczony na pełnomocnictwie podpis jednej z osób działających w imieniu mocodawcy jest nieczytelny. Spółka wniosła zażalenie.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Vox61(2016-01-08 12:24) Zgłoś naruszenie 25

  Czytelnie za nas może podpisać się każdy. Nie po to przez lata wyrabiamy sobie własny podpis aby potem drukować na ważnych dokumentach .

  Odpowiedz
 • oloo(2016-01-08 22:15) Zgłoś naruszenie 20

  Z pełnomocnictwa MUSI wynikać, kto je udziela. Jak ktoś podpisuje się nieczytelnie powinno z jego treści wynikać kto się podpisał. W tym przypadku pewnie tak nie było. Powstaje pytanie pod jakim rygorem wzywać taki podmiot ? Prowadzić proces i wydać wyrok w przypadku braku pewności czy osoba, która podejmuje działania w imieniu osoby prawnej ma do tego prawo ? Tak będzie lepiej dla obrotu ? :)

  Odpowiedz
 • zdezorientowany80latek(2016-01-11 14:56) Zgłoś naruszenie 00

  A co zrobic ze spreparowana umowa na dostawe elektrycznosci ,ktos podpisal moim imieniem i nazwiskiem,jak mam udowodnic,ze to nie ja podpisalem,ze ktos podrobil moj podpis,czyli podpisal sie za mnie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane