statystyki

Ugoda sądowa zamiast procesu i wyroku

autor: Renata Majek05.01.2016, 09:39; Aktualizacja: 05.01.2016, 09:56
Powitanie, uścisk rąk

Ugoda - polega na wyrażeniu zgody na pewne ustępstwa dotyczące wzajemnych roszczeńźródło: ShutterStock

Sąsiedzi, z którymi pokłóciliśmy się o błahą sprawę, zgłosili ją w końcu do sądu. Narazili w ten sposób na koszty i siebie, i nas. Nie chcemy się procesować, oni też już żałują, że sprawy zaszły tak daleko. Słyszałam, że jeszcze możemy dojść do porozumienia na drodze ugody sądowej. Czy można skorzystać z niej w każdej chwili? Z jakimi kosztami musimy się liczyć? Czy ugoda jest łatwiejszym sposobem rozwiązania trwającego od lat konfliktu – pyta pani Teresa.

Eskalujący spór, którego finał znalazł się w sądzie, nie musi kończyć się długotrwałym procesem i wydaniem wyroku. Możliwe jest zawarcie ugody sądowej. Można to zrobić w każdej fazie postępowania sądowego, np. przed sądem I instancji, jak również przed sądem odwoławczym. Strony mogą także zawrzeć ugodę przed mediatorem. Jedynie wydanie wyroku uniemożliwia zawarcie ugody.

Ugoda nie tylko skróci postępowanie przed sądem, ale także obniży koszty. Nie zawsze jest jednak łatwiejszym sposobem rozwiązania konfliktu. Inicjatywa do porozumienia się przed sądem leży w gestii obu stron sporu, ma ją także sąd. W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, jest wręcz zobowiązany dążyć do takiego ich załatwienia. Powinien pouczyć strony sporu, czym jest ugoda i jakie wywołuje skutki.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane