statystyki

Wiara sędziego w reformy Ministerstwa Sprawiedliwości

31.12.2015, 06:54; Aktualizacja: 31.12.2015, 06:59
Bartłomiej Przymusiński, sędzia

Bartłomiej Przymusiński, sędziaźródło: Materiały Prasowe

Sędzia Bartłomiej Przymusiński, prezes wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia": Kwestią najważniejszą jest ograniczenie zakresu spraw wpływających do sądów, dyskusja nad możliwością ograniczenia dwuinstancyjnego rozpatrywania niektórych spraw w zgodzie z konstytucją, ale również znaczące zwiększenie personelu pomocniczego sędziów. Ideałem byłby hiszpański model biura sędziego, w którym z sędzią współpracuje stały zespół kilku osób: asystenci, referendarz i sekretarz sądowy.

Ewa Maria Radlińska: Od lat kolejne władze resortu sprawiedliwości wymyślają nowe sposoby na usprawnienie sądownictwa. Teraz nowy regulamin urzędowania sądów. Jak podała DGP (tekst „Szeryf Ziobro zrobi porządki w sądach: Koniec migania się od pracy) taką rewolucyjną zmianą ma być procentowy podział spraw pomiędzy poszczególnych sędziów oraz równomierne rozłożenie pracy między poszczególnymi sądami. Czy rzeczywiście może być to lek na choroby sądownictwa?

Bartłomiej Przymusiński: Jeżeli mówimy o dysproporcjach w obciążeniu między sądami, to trzeba jasno powiedzieć, że nie kto inny jak ministerstwo sprawiedliwości odpowiada za ich istnienie. Przecież to minister decyduje, czy etat sędziowski pozostawić w danym sądzie, czy nie. Już z tego powodu moja wiara w zdolności reformatorskie ministerstwa jest wątła. Oczywiście równomierne obciążenie sędziów i równy przydział spraw są wskazane, jednak jest to też rozwiązanie mało elastyczne. Wolałbym, aby decyzję co do podziału spraw pozostawić np. sędziom z danego wydziału, którzy mogliby uwzględnić ich konkretną sytuację w sądzie.

EMR: No to jakich zmian potrzeba, żeby polskie sądownictwo wreszcie sprawnie funkcjonowało?


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane