Nowa ustawa utrudni budowanie biznesu na publicznych danych

autor: Ewa Ivanova31.12.2015, 17:00
dane osobowe-personalne

Dziś możliwość ponownego wykorzystania przez przedsiębiorczych obywateli danych posiadanych przez urzędy uregulowana jest w ustawie o dostępie do informacji publicznejźródło: ShutterStock

Czy nowe przepisy dotyczące ponownego wykorzystania danych posiadanych przez urzędy (re-use) ułatwią prowadzenie biznesu tym, którym marzy się własny serwis o pogodzie, przestępczości czy rozkładach jazdy autobusów? Zdaniem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska nie ma na to szans. Na pewno nie daje ich rządowy projekt ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Dziś możliwość ponownego wykorzystania przez przedsiębiorczych obywateli danych posiadanych przez urzędy uregulowana jest w ustawie o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.). I nie są to przepisy przyjazne dla biznesu. Ale nowa odrębna ustawa, która ma je zastąpić, może wręcz doprowadzić do ograniczenia ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. To będzie zaś sprzeczne z celem dyrektywy 2003/98/WE w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego.

Sieć wytyka, że już same definicje wprowadzone w projekcie mogą stać się pretekstem do wyłączenia dostępu do niektórych danych. Zastrzeżenia budzi to, że przez informację sektora publicznego ma być rozumiana każda treść lub jej część znajdująca się w posiadaniu podmiotów, które udostępniają lub przekazują tę informację w celu ponownego wykorzystywania. Zdaniem ekspertów zbędny jest fragment: „które udostępniają lub przekazują tę informację w celu ponownego wykorzystywania”. Informacją publiczną – jak przypomina Sieć – jest każda treść znajdująca się np. w posiadaniu organu władzy publicznej. I jeżeli jej jawność nie podlega wyłączeniu, to może być ona dowolnie wykorzystywana.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane