statystyki

Zwykła ustawa nie zniszczy instytucji stworzonej konstytucją

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas29.12.2015, 07:19; Aktualizacja: 29.12.2015, 08:27
paragrafy

Regulacje ustawowe dotyczące trybunału wiążą go jedynie wówczas, gdy nie pozostają w sprzeczności z konstytucjąźródło: ShutterStock

Opinia

Na szczęście nie da się zwykłą ustawą zniszczyć instytucji stworzonej konstytucją. Gdyby było to możliwe, pewnie po ostatniej nowelizacji ustawy o TK trybunał zostałby zablokowany (chodzi o podpisaną wczoraj przez prezydenta tzw. ustawę naprawczą, która jednak z naprawą ma wspólną tylko nazwę). Kompetencja TK do badania konstytucyjności ustaw wynika jednak wprost z konstytucji. Zatem nawet najbardziej przemyślany system blokowania działalności orzeczniczej TK, jeśli znajduje się w ustawie, a nie w konstytucji, nie może uchylić konstytucyjnego obowiązku badania zgodności ustawy z konstytucją. Trybunał ma bowiem w tym zakresie nie tylko prawo, lecz również obowiązek bezpośredniego zastosowania przepisów ustawy zasadniczej.

W myśl art. 8 ust. 1 konstytucji jest ona najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Z ust. 2 tegoż artykułu wynika, że przepisy konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że stanowi ona inaczej. W tym przypadku konstytucja nie tylko nie zawiera odmiennego unormowania, lecz o obowiązku bezpośredniego zastosowania przepisów konstytucyjnych świadczy dobitnie szczególna konstrukcja niezawisłości sędziowskiej w odniesieniu do sędziów trybunału. O ile wszyscy sędziowie w Polsce podlegają tylko konstytucji i ustawom (art. 178 ust. 1), o tyle sędziowie TK podlegają wyłącznie konstytucji (art. 195 ust. 1). Skoro sędziowie TK nie podlegają ustawom, to ustawa krępująca możliwość orzekania nie może uniemożliwić wykonywania funkcji orzeczniczych TK, bo z art. 188 wynika imperatyw: „Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach zgodności ustaw z konstytucją”.

Regulacje ustawowe dotyczące trybunału wiążą go jedynie wówczas, gdy nie pozostają w sprzeczności z konstytucją. Każda ustawa może i musi być poddana ocenie konstytucyjności, niezależnie od tego, czy sama możliwość kontroli ogranicza lub wyłącza. W tych przypadkach TK działa bezpośrednio na podstawie konstytucji, oceniając zgodność z ustawą zasadniczą przepisów ustawy ograniczających lub wyłączających kontrolę TK. To dlatego właśnie w art. 195 wskazano, że sędziowie TK podlegają tylko konstytucji. Gdyby było inaczej, kontrola konstytucyjności ustaw przestałaby mieć sens. Jej wyłączenie lub zniesienie dokonywałoby się na podstawie zwykłej ustawy, której niezgodności z konstytucją TK nie mógłby stwierdzić. Aż trudno uwierzyć, że jakikolwiek prawnik mógłby nie znać powyższej reguły, stanowiącej przecież fundament państwa prawnego.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • gościu(2015-12-29 09:50) Zgłoś naruszenie 71

  @obywatel 1. Ostatnie wybory narodu nie dotyczyły TK ani Konstytucji. 2. Art.195.1 stanowi "Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji." Gdzie jest tutaj ustawa wymieniona?

  Odpowiedz
 • Obywatej JK(2015-12-29 08:58) Zgłoś naruszenie 411

  Jestem stałym czytelnikiem Gazety Prawnej i ostatnio często zastanawiam się czy to jest jeszcze Gazeta prawna czy Gazeta Złotego Cielca TVNu czyli sobowtóra Słoneczka Peru i czy w niej piszą jeszcze redaktorzy czy może tylko Pismaki. Czy Komuś zależny na tym aby niszczyć Konstytucje czy tylko zwalczyć klike trzymającą wladze i zagarniającą wszystko dla siebie>Ustawa zasadnicza :Artykuł 197 Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa. To powinna wiedzieć Gazeta prawna oraz to ,że Wybory Narodu i większość Sejmowa postanowiły zmienić tą Ustawe!

  Odpowiedz
 • Obywatel JK(2015-12-29 09:00) Zgłoś naruszenie 312

  Ustawa zasadnicza :Artykuł 197 Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa. To powinna wiedzieć Gazeta prawna oraz to ,że Wybory Narodu i większość Sejmowa postanowiły zmienić tą Ustawe!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • rzepliński królem Polski w spadku PO komuniżmie???(2015-12-29 10:26) Zgłoś naruszenie 29

  TK-okazało się stronicze i przeprowadziło manipulacje niezgodne z prawem,nawet najgłupszy to kuma.Lecz niektórzy POza królestwem niebieskim stawiają,królestwo TK i siebie samych.Oszukują nawet PO śmierci.gdyż są w POchówku na siedząco ,aby być pierwszymi na sądzie ostatecznym.????????/

  Odpowiedz
 • Zeb(2016-04-09 00:07) Zgłoś naruszenie 00

  TK bastionem postkomuny. Teraz nie ma wątpliwości, że trzeba tę instytucję zlikwidować. A prezesowi Rzeplińskiemu koledzy sędziowie już dawno powinni dać do zrozumienia, że czas na dymisję.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane