statystyki

Chróścik: 2015 to niespokojny rok

autor: Włodzimierz Chróścik29.12.2015, 10:07; Aktualizacja: 29.12.2015, 10:22
temida, prawo

Kiedy spoglądam wstecz, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że mijający właśnie rok 2015 wyróżniał się na tle co najmniej kilku poprzednich. I to nie tylko ze względu na zaskakujący dla wielu wynik wyborów prezydenckich czy już o wiele mniej zaskakujący parlamentarnych.źródło: ShutterStock

Tempo wydarzeń, które miały bezpośredni wpływ na środowiska prawnicze, było ogromne, nawet jak na warunki polskie.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kiedy spoglądam wstecz, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że mijający właśnie rok 2015 wyróżniał się na tle co najmniej kilku poprzednich. I to nie tylko ze względu na zaskakujący dla wielu wynik wyborów prezydenckich czy już o wiele mniej zaskakujący parlamentarnych. Ale głównie ze względu na to, co wydarzyło się w obszarze najważniejszym dla profesjonalnych prawników, czyli w wymiarze sprawiedliwości.

Zakres zmian, skala reform i tempo wydarzeń, które miały swoje bezpośrednie oddziaływanie na środowiska prawnicze, były ogromne, nawet jak na warunki polskie.

Wydarzenie, które jak klamra spina pierwszą część roku oraz jego koniec, to bez wątpienia reforma procedury karnej. Jest to w istocie rewolucja w postępowaniu karnym na dawno niespotykaną skalę. Wprowadzona w dużym zakresie kontradyktoryjność procesu istotnie zmienia rolę jego uczestników: sądu, prokuratury oraz pełnomocników stron. Nowe przepisy w dużej mierze przenoszą na strony odpowiedzialność za prawidłowy wynik postępowania. Na sąd zaś nakładają obowiązek umożliwienia stronom korzystania z możliwości osiągnięcia spodziewanego przez nie efektu – oczywiście w granicach obowiązującego prawa.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane