PiS szykuje rewolucję w prokuraturze: Znikną prokuratury apelacyjne

autor: Grzegorz Osiecki28.12.2015, 07:31; Aktualizacja: 28.12.2015, 07:54
Projekty dają ministrowi możliwość dokonania zmian kadrowych

Projekty dają ministrowi możliwość dokonania zmian kadrowychźródło: ShutterStock

Złożone w Wigilię projekty ustaw dadzą prokuratorowi generalnemu swobodę w obsadzaniu szefów wszystkich prokuratur.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • alek(2015-12-28 10:16) Zgłoś naruszenie 307

    "Zlikwidowana zostanie prokuratura wojskowa." i bardzo dobrze -strukture nalezy upraszczac - to samo powinno byc z sadami wojskowymi.

    Odpowiedz
  • Jasiek.(2015-12-28 09:37) Zgłoś naruszenie 2913

    Prokurator nie jest sędzią. Nie jest istotne, komu podlega, ważne żeby mu się chciało pracować, a nie umarzać kolejne postępowania. Moim zdaniem ta decyzja spowoduje pewien nacisk na prokuratorów, by rzetelnie wykonywali swoje obowiązki, polegające na dostarczaniu sądom dowodów przestępstw i dlatego oceniam, że jest to decyzja słuszna. Nie może być tak, żeby pracownik - a tylko tym jest prokurator - nie miał nad sobą nikogo, kto go dyscyplinuje. Oczywistą oczywistością jest, że decyzja w najmniejszym stopniu nie wpływa na niezawisłość sądów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • @Wiktor:(2015-12-28 08:54) Zgłoś naruszenie 236

    Przypominam, że faszyzm jest zasadniczym przeciwieństwem demokracji parlamentarnej. Ta zaś jest ustrojem w którym suweren (naród) sprawuje wladzę przez swoich przedstawicieli - w Polsce POSŁÓW i SENATORÓW (Wikipedia)

    Odpowiedz
  • RT666(2015-12-28 10:58) Zgłoś naruszenie 2110

    Chodzi o zlikwidowanie instytucji niezaleznych od prezesa oraz o obsadzenie wszystkich stanowisk ludzmi prezesa. Czyli jednoosonbowa dyktatura. Nie moze byc konfliktu Sejmu lub Senatu z TK lub prezydentem czy prokuratura, bo wszyscy dostawac beda polecenia z jednej reki.

    Odpowiedz
  • KOD rządzi(2015-12-28 10:35) Zgłoś naruszenie 1610

    prokurator generalny lub inni upoważnieni przez niego prokuratorzy bez zgody prokuratora prowadzącego śledztwo mogą przekazywać informacje z konkretnych spraw nie tylko organom władzy publicznej, ale też „w szczególnie uzasadnionych wypadkach także innym osobom”, jeżeli informacje takie mogą być „istotne dla bezpieczeństwa państwa i jego prawidłowego funkcjonowania”. Także innym osobom - super, Ziobro będzie szeptał prezesowi co tam w sprawie win Tuska słychać wprost do uszka, tuż przed zaśnięciem!!!

    Odpowiedz
  • RT666(2015-12-28 11:01) Zgłoś naruszenie 1512

    Chodzi o zlikwidowanie instytucji niezaleznych od prezesa oraz o obsadzenie wszystkich stanowisk ludzmi prezesa. Czyli jednoosobowa dyktatura. Nie moze byc konfliktu Sejmu lub Senatu z TK lub prezydentem czy prokuratura, bo wszyscy dostawac beda polecenia z jednej reki.

    Odpowiedz
  • wiktor(2015-12-28 07:48) Zgłoś naruszenie 1428

    faszystowskie przepisy

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Asz(2015-12-28 11:34) Zgłoś naruszenie 138

    Z apelacją do Jarosława termin rozpatrzenia 3 dni od złożenia apelacji. Stalin podołał a czy Jarosław ?

    Odpowiedz
  • półprawnik(2015-12-28 14:07) Zgłoś naruszenie 1211

    Nareszcie, dobry krok. Potem podobny w mediach - i będzeimy za rok mieli naprawdę Państwo Prawa i Sprawiedliwości, wzór dla innych niby demokracji -w innych euro-landach, rządzonych przez grupkę finasistów z Belina i Paryża. Prokurator rzadko kiedy działa z urzędu, z własnej woli, własnej inicjatywy, np. po obejrzeniu relacji w TV czy przeczytaniu czegoś w Internecie czy w gazetach! Prokuratura nie jest zwykle nadgorliwa, bez rozkazu, bo jest zawalona robotą na wczoraj, tonami akt do wykonania w każdej nawet prostej sprawie, śledztwie, co widać na stołach sądów polskich, jakie setki tomów akt przygotowują pracowicie, przez lata, aby ukarać drobnego złodziejaszka za kilka tys. zł, czy pirata drogowego! A tych milionowych złodziei, mafii, Amber Goldów, podsłuchanych aferzystów z "taśm" w restauracji S&P - nie mają już czasu ścigać.... Nie zadziała prokurator rejonowy - bez formalnego powiadomienia o podejrzeniu lub o popełnieniu przestępstwa... . Prokurator jest jak pies myśliwski, gończy, i najważniejsze -to - kto go "trzyma na smyczy", i na kogo poszczuje, jak go wytresuje w poszukiwaniu celu polowania i wreszcie kiedy zwolni ze smyczy - w celu dogonienia celu polowania, i kiedy go odwoła od dopadniętej, czy tylko osaczonej zwierzyny łownej (tu przestępczej)... Dlaczego i po co oraz kto - nasłał takiego prokuratora, aby niczym jamnik- ścigał słonia- tu np. PO/*PSL/Nowoczesna- wysłała medialnego prokuratora rejonowego, i jego rzecznika medialnego - aby ogłaszał to w mediach -niby publicznych- że akurat - na prośbę lidera z kolczykami od alimentów - pilne ściga karnie a potem także medialnie -"ŁASKAWIE" ODSTĘPUJE OD TEGO KROKU- ... aktualnego Prezydenta RP, skoro było powszechnie wiadomo, że taki prokurator to może tylko się pokłonić urzędującemu Prezydentowi RP! Bo Prezydent RP w czasiwe swojego urzędowania - nie podlega ściganiu przez takiego POsłańca z PO/PSL...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • piniusz(2015-12-28 12:13) Zgłoś naruszenie 114

    wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności jej zapisów musiałby poczekać kilka lat.A jak jest obecnie-ostatnia waloryzacja kwoty wolnej była w 2009 roku a TK orzekł niekonstytucyjność ustawy 2015 roku czyli myślał 6 lat w 5 sędziów TK

    Odpowiedz
  • Patriota AD2015(2015-12-28 15:56) Zgłoś naruszenie 107

    Oj, wiele jest do przeglądnięcia i usunięcia- aby zajaśniało nam Państwo Prawa i Sprawiedliwości- najpierw wymagające wymiany niewłaściwych kadr! Po 8 latach zawiadywania Polską przez ludzi dobranych sobie przez wnuczka- od tego słynnego onegdaj, odkopanego (przez posła K.- dziadka z Wehrmachtu. Administracja rządowa, Kancelarie Prezydenta i Premiera, Służba tzw. cywilna, Prokuratura, Sądownictwo, Policja, Inspekcje urzędowe, Instytucje publiczne i urzędy, spółki, jak zarządzane przez PSL, w tym KRUS, Spółki Sk. Państwa, Urzędy Miast i Gmin, nawet sołtysi, Prezydenci i burmistrzowie miast i gmin, wojewodowie i starości, kadra w prasie i TV -niby publicznych i nie tylko ta. Także prasa i media -niby prywatne, ale wykonujące robotę wrogą politycznie władzy w Polsce, zgodnie z wolą swoich mocodawców z Berlina, nie pogodzonych, z ostatnim wynikiem wyborów parlamentarnych w Polsce. Tym mediom też trzeba powiedzieć stop, może w formie zmiany polityki koncesjonowania, dla mediów publikujących także różne paszkwile, propagandowe i polityczne w Polsce, jakby prasa bulwarowa, a zarządzanych i nastawianych wrogo publicystycznie, wobec legalnej i w pełni demokratycznej władzy w Polsce Zarządzanych i sterowanych przez właścicieli tych mediów - spoza wschodniej i zachodniej) granicy RP.

    Odpowiedz
  • efekty (2015-12-28 13:42) Zgłoś naruszenie 88

    Pięknie.PO miało problem z każdą ustawą, wszystko latami trwało, wiele do kosza wpuszczano. Tu nowi ludzie w kilka tygodni tworzą nowe prawo w tempie kosmicznym..Widać efekty, czyli można sprawnie w kraju pracować..

    Odpowiedz
  • dfsv(2015-12-28 10:01) Zgłoś naruszenie 710

    centralne sterowanie jest supcio

    Odpowiedz
  • prawnik(2015-12-28 14:27) Zgłoś naruszenie 75

    No i gdzie wasze protesty prokuratorzy związkowcy?????????????nie macie i nie będziecie mieć nic do powiedzenia albo won...Za Po mieliście mnóstwo uwag...było wam zle...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Waldi(2015-12-28 14:43) Zgłoś naruszenie 66

    Prokuratura to nie stowarzyszenie ani korporacja. Powinna być to struktura ściśle podporządkowana.

    Odpowiedz
  • Dumni jestesmy z naszego Prezadenta, z Rzadu RP!(2015-12-29 07:46) Zgłoś naruszenie 13

    Nie jestem filozofem. Normalny, uczciwy pracujacy czlowiek, nie ma, nie ma najmniejszy powodow do obaw. Obawy maja "uczciwi" ktorzy z dnia na dzien stali sie milionerami czy miliarderami !!! Prawda jest Prawda, nieuczciwosc jest nieuczciwoscia. Kropka.

    Odpowiedz