Bez względu na to, ile czasu dziecko przebywa bez kontroli pierwszą osobą, do której powinien zwrócić się przestraszony rodzic jest sklepowy personel. Pracownicy znają wewnętrzne procedury i będą w stanie pokierować opiekuna w dalszych czynnościach. Ewentualnie skontaktują go z ochroną obiektu.

W Galerii Mokotów odpowiednimi osobami są „pracownicy w punktach informacji dla Klientów zlokalizowanych na poziomie 0, jaki i każdy pracownik ochrony” – informuje Diana Kopycka z Biura Prasowego Galerii Mokotów.

Tak samo procedura wygląda w centrum handlowym Arkadia. Po otrzymaniu informacji „nadajemy ogłoszenia przez megafon, szukamy dziecka przez system monitoringu oraz poprzez agentów ochrony, a w ostatecznej kolejności powinna zostać wezwana policja” - wyjaśnia Monika Lewczuk-Kuropaś Rzecznik Prasowy Arkadii.

Jednak jak zastrzega cała procedura nie została jeszcze wypróbowana, gdyż zazwyczaj wezwania przez megafon wystarczają.

Paulina Nesteruk-Łuczyńska, Communication Specialist w IKEA Retail Sp. z o.o. zdradza, że w sieci sklepów IKEA policja powinna zostać wezwana po 10 bezskutecznych minutach poszukiwania.

- Oczywiście w dowolnym momencie rodzice lub opiekunowie zagubionego dziecka mogą sami powiadomić policję – dodaje.

Taki sam tryb działania przedstawia pracownik biura prasowego Komendy Głównej Policji – Agnieszka Hamelusz. Kobieta podkreśla, że rodzice „wchodząc do sklepu wielkopowierzchniowego lub centrum handlowego powinni zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoich dzieci, w tym na to, aby nie doszło do ich zaginięcia”. Gdy to się nie uda i dojdzie do omawianej sytuacji rodzic powinien udać się do administratora sklepu lub centrum handlowego. Podmiot ten powinien rozpocząć wtedy wewnętrzne procedury, których elementem powinny być „komunikaty poprzez sprzęt audiowizualny, a także uruchomienie SUFO”.

- Gdy te procedury nie dadzą rezultatu należy niezwłocznie powiadomić Policję, która na podstawie Zarządzenia nr 124 Komendanta Głównego Policji z dnia 4 czerwca 2012 roku w sprawie prowadzenia przez Policję poszukiwania osoby zaginionej oraz postępowania w przypadku ujawnienia osoby o nieustalonej tożsamości lub znalezienia nieznanych zwłok oraz szczątków ludzkich przeprowadzi poszukiwania – wyjaśnia Agnieszka Hamelusz.