statystyki

Prawo restrukturyzacyjne: Ustawodawca poszerza grono nabywców mieszkań

autor: Agnieszka Grzesiek-Kasperczyk22.12.2015, 07:28; Aktualizacja: 22.12.2015, 10:32

Niedługo wejdzie w życie nowe prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2015 r. poz. 978 – będzie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.). Warto w związku z tym zauważyć, że aktem tym dokonano słusznej nowelizacji przepisów o postępowaniu upadłościowym wobec deweloperów. Zmiana pozwoli wyeliminować przynajmniej niektóre z problemów, które pojawiały się dotychczas w postępowaniach deweloperskich.

Ustawa deweloperska (ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1377 ze zm.) miała na celu m.in. wprowadzenie większej ochrony konsumentów, którzy kupili lokal mieszkalny od dewelopera, na wypadek ogłoszenia upadłości przez tego przedsiębiorcę. Okazuje się jednak, że podstawowe pojęcie w przedmiotowej ustawie – definicja nabywcy – w praktyce rodziła poważne problemy interpretacyjne.

Ochrona klientów

W przypadku pewnego wrocławskiego dewelopera opóźnienie w oddaniu mieszkań wynosiło ponad rok. W tej sytuacji niektórzy z jego klientów zdecydowali się odstąpić od umów i dochodzić zwrotu pieniędzy. Pozostali trwali w nadziei poprawy sytuacji, ukończenia budowy i otrzymania mieszkań. Wkrótce ogłoszono upadłość dewelopera. W postępowaniu upadłościowym mam okazję reprezentować grupę wierzycieli – tych, którzy odstąpili od umów. Na gruncie dotychczasowych przepisów nie jest bowiem oczywiste – a zatem sąd upadłościowy musiał to dopiero rozstrzygnąć – czy osobom tym przysługuje status nabywcy. W konsekwencji, czy są one uprawnione do współdecydowania o dalszym losie inwestycji poprzez uczestnictwo w zgromadzeniu nabywców oraz czy ich roszczenia są uprzywilejowane względem innych wierzycieli (nie-nabywców) zgodnie z art. 4252 ust. 1 prawa upadłościowego i naprawczego (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233 – p.u.n.).


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane