statystyki

Bernadeta Kasztelan-Świetlik z UOKiK: My widzimy obie strony medalu

autor: Paulina Szewioła22.12.2015, 11:20; Aktualizacja: 22.12.2015, 11:36
Sprzedawca w sklepie

„Ludzie, czytajcie przepisy; z nich wiele wynika”źródło: ShutterStock

Mam wrażenie, że przedsiębiorcy kierują się logiką Kalego – mówi Bernadeta Kasztelan-Świetlik, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na stronie urzędu roi się od wyjaśnień i wytycznych? Do kogo je właściwie państwo adresują?

Wytyczne są odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców. Spotykają się z ich strony z uznaniem, bo czynią działania urzędu przejrzystymi. Od początku swojego funkcjonowania urząd starał się docierać z informacją do przedsiębiorców. Na przestrzeni lat ta forma kontaktu ewoluowała. Wcześniej były to głównie spotkania, w trakcie których urząd wyjaśniał m.in. wątpliwości związane z interpretacją prawa konkurencji. Obecnie korzystamy również z takich udogodnień jak własna strona internetowa. I zamiast każdemu zainteresowanemu indywidualnie tłumaczyć nasze stanowisko, publikujemy wyjaśnienia i wytyczne.

Bernadeta Kasztelan-Świetlik

Bernadeta Kasztelan-Świetlik

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W ostatnim okresie opublikowaliśmy nie tylko nowe dokumenty, dotyczące m.in. reguł kontaktów z przedsiębiorcami, procedury dobrowolnego poddania się karze czy przedstawiania w postępowaniach szczegółowego uzasadnienia zarzutów, ale także sporo uwagi poświęciliśmy na aktualizację dokumentów, które już funkcjonowały w przestrzeni publicznej. Przyczyną była duża nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która weszła w życie w styczniu tego roku. Zmieniliśmy m.in. wyjaśnienia dotyczące procedury zgłaszania koncentracji. Było to o tyle ważne, że przed nowelizacją ustawy UOKiK miał dwa miesiące na wydanie decyzji i to niezależnie od stopnia skomplikowania sprawy. Po zmianie ustawy przypadki, które mają mniejszy wpływ na rynek i nie budzą większych wątpliwości, urząd zobligowany jest rozstrzygać w ciągu jednego miesiąca. I tak się faktycznie dzieje. Natomiast, jeżeli sprawa jest bardziej skomplikowana, postępowanie w sprawie koncentracji można przedłużyć o dodatkowe cztery miesiące. Wracając jednak w kontekście wyjaśnień w sprawie koncentracji do pani pytania – wyjaśnienia powstają przede wszystkim po to, żeby przedsiębiorcy wiedzieli, jak prawidłowo wypełnić zgłoszenie zamiaru koncentracji. Mając dobrze przygotowane zgłoszenie możemy szybko działać, co pozwala na skrócenie okresu wydania przez urząd decyzji. Wydawało się nam, że jeżeli opiszemy wszystko krok po kroku, to ułatwimy przedsiębiorcom oraz prawnikom pracę i tym samym będziemy dostawali świetnie przygotowane dokumenty.

Sprawdziło się?

Co do zasady tak. Zdarzają się sytuacje, że ktoś – zamiast zacząć od lektury wyjaśnień – dzwoni do nas i de facto oczekuje, żebyśmy pełnili funkcję doradcy prawnego. Przez telefon w sposób bardzo ogólny opisuje planowaną koncentrację i to w różnych wariantach. Tymczasem nie znając konkretów planowanej koncentracji, bardzo trudno jest udzielić wiążącej odpowiedzi.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane