statystyki

W postępowaniu administracyjnym kara nawet bez winy

autor: Piotr Pieńkosz16.12.2015, 18:30; Aktualizacja: 16.12.2015, 18:43
Prawo

Tłumaczenia osoby, która dopuściła się naruszenia, że jest bez winy, bo np. się pomyliła, nie są brane po uwagę.źródło: ShutterStock

Prowadzone jest wobec mnie postępowanie administracyjne. Grozi mi dotkliwa kara pieniężna. Próbowałam tłumaczyć urzędnikom, że złamałam prawo nieświadomie, ale pracownicy administracji zbywają tę argumentację. Przecież nie może być tak, że będę musiała zapłacić karę, gdy tak naprawdę przypadkiem uchybiłam obowiązującemu prawu – żali się pani Aldona.

Sankcje o charakterze administracyjnym są wymierzane sprawnie i w związku z tym wprowadza się je do coraz większej liczby aktów prawnych, gdzie zastępują sankcje o charakterze karnym. Szybkość wymierzania kar administracyjnych bierze się właśnie z tego, że w postępowaniu poprzedzającym ich nałożenie badanych jest mniej przesłanek aniżeli w przypadku wykroczeń lub przestępstw. Mówiąc wprost: w postępowaniu administracyjnym urzędnik stwierdza stan niezgodności z prawem i wymierza za to karę. Bada się jedynie przesłankę obiektywną, a więc to, że doszło do naruszenia przepisów.

Tłumaczenia osoby, która dopuściła się naruszenia, że jest bez winy, bo np. się pomyliła, nie są brane po uwagę, gdyż jest to przesłanka subiektywna, a takich nie analizuje się w postępowaniu administracyjnym. Jest to element, który odróżnia karę administracyjną od tej, która jest nakładana w postępowaniu wykroczeniowym lub też karnym. W tym drugim przypadku trzeba bowiem potwierdzić nie tylko, że doszło do naruszenia przepisów, ale również dlaczego tak się stało. Należy również wykazać winę (umyślną bądź nie) sprawcy.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane