statystyki

Ustalenie ojcostwa: Jest równouprawnienie, ale ojcowie nie walczą o dzieci

autor: Anna Krzyżanowska08.12.2015, 07:45; Aktualizacja: 08.12.2015, 09:32
Rodzina do eksmisji

W co dziesiątej sprawie sądy powierzyły władzę matce, jednocześnie ograniczając ją ojcu do dokładnie określonych uprawnień wobec dzieckaźródło: ShutterStock

W sprawach o ustalenie ojcostwa nie występuje dyskryminacja mężczyzn. To raczej biologiczni ojcowie nie są zainteresowani losem swoich potomków.

Taki wniosek wywieść można z najnowszego badania Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Przeprowadzone zostało w 118 sądach rodzinnych i dotyczyło 412 spraw, które w pierwszym półroczu 2014 r. zakończyły się prawomocnym wyrokiem ustalającym ojcostwo i zawierającym rozstrzygnięcie o sprawowaniu władzy rodzicielskiej.

Z niemałżeńskiego łoża

W 2014 r. urodziło się około 90 tys. dzieci pozamałżeńskich, co stanowiło 24 proc. wszystkich żywych urodzeń. W efekcie do sądów wpłynęło 7093 spraw o ustalenie ojcostwa, z czego załatwiono merytorycznie 4562. Powództwa uwzględniono – a więc ustalono ojcostwo – w 4367 (95,7 proc.) sprawach.

W badanej przez IWS próbie 412 spraw tylko 5,3 proc. toczyło się jednak z powództwa domniemanego ojca. W 46 proc. wyroków ustalających ojcostwo nie znalazło się rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej: oznacza to, że ojcu przysługuje pełna władza rodzicielska. W 14 proc. rozstrzygnięć ojcowie zostali pozbawieni jednak tej władzy (m.in. ze względu na to, że przed wszczęciem postępowania nie interesowali się dzieckiem, nie pokrywali kosztów jego utrzymania mimo przeświadczenia o ojcostwie albo odmówili ciężarnej matce pomocy finansowej). W 11 proc. spraw władza rodzicielska została zawieszona, głównie w związku z odbywaniem kary pozbawienia wolności lub przebywania za granicą. W co dziesiątej sprawie sądy powierzyły władzę matce, jednocześnie ograniczając ją ojcu do dokładnie określonych uprawnień wobec dziecka.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane