statystyki

Ustalenie ojcostwa: Jest równouprawnienie, ale ojcowie nie walczą o dzieci

autor: Anna Krzyżanowska08.12.2015, 07:45; Aktualizacja: 08.12.2015, 09:32
Rodzina do eksmisji

W co dziesiątej sprawie sądy powierzyły władzę matce, jednocześnie ograniczając ją ojcu do dokładnie określonych uprawnień wobec dzieckaźródło: ShutterStock

W sprawach o ustalenie ojcostwa nie występuje dyskryminacja mężczyzn. To raczej biologiczni ojcowie nie są zainteresowani losem swoich potomków.

Taki wniosek wywieść można z najnowszego badania Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Przeprowadzone zostało w 118 sądach rodzinnych i dotyczyło 412 spraw, które w pierwszym półroczu 2014 r. zakończyły się prawomocnym wyrokiem ustalającym ojcostwo i zawierającym rozstrzygnięcie o sprawowaniu władzy rodzicielskiej.

Z niemałżeńskiego łoża

W 2014 r. urodziło się około 90 tys. dzieci pozamałżeńskich, co stanowiło 24 proc. wszystkich żywych urodzeń. W efekcie do sądów wpłynęło 7093 spraw o ustalenie ojcostwa, z czego załatwiono merytorycznie 4562. Powództwa uwzględniono – a więc ustalono ojcostwo – w 4367 (95,7 proc.) sprawach.

W badanej przez IWS próbie 412 spraw tylko 5,3 proc. toczyło się jednak z powództwa domniemanego ojca. W 46 proc. wyroków ustalających ojcostwo nie znalazło się rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej: oznacza to, że ojcu przysługuje pełna władza rodzicielska. W 14 proc. rozstrzygnięć ojcowie zostali pozbawieni jednak tej władzy (m.in. ze względu na to, że przed wszczęciem postępowania nie interesowali się dzieckiem, nie pokrywali kosztów jego utrzymania mimo przeświadczenia o ojcostwie albo odmówili ciężarnej matce pomocy finansowej). W 11 proc. spraw władza rodzicielska została zawieszona, głównie w związku z odbywaniem kary pozbawienia wolności lub przebywania za granicą. W co dziesiątej sprawie sądy powierzyły władzę matce, jednocześnie ograniczając ją ojcu do dokładnie określonych uprawnień wobec dziecka.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane