Dera: Poprzedni sędziowie TK zostali zostali wybrani przez organ nieuprawniony

04.12.2015, 13:40; Aktualizacja: 04.12.2015, 14:07
Trybunał Konstytucyjny

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wybór 3 sędziów, których kadencja upływała 6 listopada, był zgodny z ustawą zasadnicząźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

W świetle prawa nie ma uchwał o październikowym wyborze 5 osób na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Tak o pacie wokół wyboru sędziów tej instytucji mówi prezydencki minister Andrzej Dera. Jak przypomniał, Sejm obecnej kadencji stwierdził brak mocy prawnej tych uchwał. Polityk podkreślił, że prezydent Andrzej Duda nie odniósł się w orędziu do wczorajszego wyroku Trybunału, gdyż - jak się wyraził - "wydał orędzie w takiej formie, jaką uznał za stosowną".

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Proste, logiczne i zrozumiałe.(2015-12-04 14:08) Zgłoś naruszenie 75

  Proste, logiczne i zrozumiałe. -------------------------------------------------------------------------""Jak podkreślał, złamanie procedur polegało na wybiórczym stosowaniu ustawy o Trybunale i Regulaminu Sejmu przy wyborze sędziów. Z kolei - jak dodawał - procedura wyboru przez Sejm tej kadencji odbyła się wyłącznie na podstawie Regulaminu izby. Andrzej Dera przekonywał również, że poprzednia koalicja rządząca PO-PSL złamała obowiązujące zasady konstytucyjne. Przypomniał, że w 1997 roku po protestach między innymi ówczesnego prezesa TK profesora Andrzeja Zolla, ówczesna koalicja SLD-PSL zrezygnowała z wyboru 3 sędziów Trybunału przed wyborami parlamentarnymi.""

  Odpowiedz
 • Jasiek24(2015-12-04 14:58) Zgłoś naruszenie 78

  Niech sejm podejmie uchwałę, że PO nigdy nie istniało. Może wywoła to oczekiwany przez nich skutek i wszystkie problemy PIS się skończą

  Odpowiedz
 • enzo(2015-12-04 15:33) Zgłoś naruszenie 148

  Tego się nie da czytać. Czy ten pan ma chociaż maturę, bo logiki i sensu, w jego wypowiedzi absolutnie brak ?

  Odpowiedz
 • demokrata(2015-12-04 16:23) Zgłoś naruszenie 86

  z niego taki prawnik jak z k.... d....trąbka! propagandysta wiceprezydenta i podnóżka kaczora!

  Odpowiedz
 • Mirek(2015-12-05 07:16) Zgłoś naruszenie 40

  Panie Duda .Myślenie nie boli,proszę się nie bać ,warto próbować.A jak obecny sejm,na wniosek np. poseł Pawłowicz ,ministra Macierewicza zaproponuje uznanie prezesa "SŁOŃCEM TATR" to też będzie obowiązywało??????? Marszałek miał określenie takich polityków "KURY SZCZAĆ PROWADZAĆ,A NIE POLITYKĘ ROBIĆ"

  Odpowiedz
 • Emeryt(2015-12-05 09:32) Zgłoś naruszenie 42

  Najgorsze jest to, że prawnicy (zarówno Duda jak i Dera) olewają wyroki TK. Jest to zjawisko wysoce niepokojące. Duda prezydent PiSu naraża się na TS, a w świecie prawniczym zostanie śmieciem. Myślę, że środowisko prawnicze powinno tych osobników wykluczyć ze swoich szeregów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane