statystyki

Iluzoryczny nadzór prokuratury nad dochodzeniami

autor: Ewa Ivanova01.12.2015, 17:30; Aktualizacja: 01.12.2015, 19:17
Kiedy prokurator ma wkraczać ze stałym nadzorem?

Kiedy prokurator ma wkraczać ze stałym nadzorem?źródło: ShutterStock

Nowe przepisy wyłączyły nadzór prokuratora nad tak ważnymi czynnościami policji, jak odmowa wszczęcia dochodzenia czy jego umorzenie.

Od 1 lipca prokuratorzy wciąż mają obowiązek sprawować nadzór nad postępowaniem przygotowawczym – w takim zakresie, w jakim sami go nie prowadzą. Sens głównej zasady ustalonej w art. 326 par. 1 k.p.k. praktycznie się nie zmienił. Odpowiedzialność też nie. Z drugiej jednak strony wpływ oskarżycieli na sprawy prowadzone przez policję uległ drastycznemu ograniczeniu: zrezygnowano z konieczności zatwierdzania przez prokuratora odmów wszczęcia postępowania oraz umorzeń w przypadku dochodzeń w fazie in rem (a więc jeszcze zanim postawiono komukolwiek zarzuty). Zrezygnowano także z obowiązku powiadamiania prokuratora o wszczęciu dochodzenia. Wyłączono więc jego nadzór w bardzo ważnych czynnościach, przerzucając ich ciężar na funkcjonariuszy.

„Wszystkie te zmiany w jednoznaczny sposób wskazują, że intencją ustawodawcy była redukcja czynności nadzoru prokuratora nad dochodzeniem na rzecz większej samodzielności orzeczniczej nieprokuratorskich organów postępowania przygotowawczego. W świetle nowych regulacji prokurator, nie mając wiedzy o toczącym się postępowaniu, jak również nie zatwierdzając decyzji o odmowie wszczęcia i umorzenia postępowania w fazie in rem, z oczywistych względów nie sprawuje nadzoru nad toczącym się postępowaniem przygotowawczym” – czytamy w piśmie wysłanym przez Prokuraturę Generalną do prokuratur apelacyjnych.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Marian Bońka(2015-12-01 21:31) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież policyjni generałowie publicznie obiecywali, że policja jest do zmiany kpk przygotowana świetnie i na pewno da sobie radę, a jeśli już ktoś będzie psuł to będzie to tylko i wyłącznie prokuratura, która zawsze psuje. Czyli co, kłamali?

  Odpowiedz
 • posterunkowy wszystkich posterunków(2015-12-01 20:22) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli co-? fikcja nadzoru zwierzchniego nad postępowaniami.To teraz dopiero będzie w dochodzeniach rozpizdziaj i burdel za który nikt nie będzie odpowiadał.Terminy procesowe,poszczególne czynności będą brane z sufitu.Ciekawe jak Komendanci rozwiążą to w słynnych już statystykach.Co i jak będą teraz fałszować.

  Odpowiedz
 • Wena(2015-12-02 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  A czy dotychczas Prokurator sprawował nadzór nad dochodzeniem ? Nie bądźmy śmieszni - Prokurator = KLEPAŁ wszystko co Policja mu przesłała. Tym sposobem nie miał czasu na czytanie materiałów. Dodatkowo stworzenie trybu rejestrowego - to było mistrzostwo świata.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane