statystyki

Iluzoryczny nadzór prokuratury nad dochodzeniami

autor: Ewa Ivanova01.12.2015, 17:30; Aktualizacja: 01.12.2015, 19:17
Kiedy prokurator ma wkraczać ze stałym nadzorem?

Kiedy prokurator ma wkraczać ze stałym nadzorem?źródło: ShutterStock

Nowe przepisy wyłączyły nadzór prokuratora nad tak ważnymi czynnościami policji, jak odmowa wszczęcia dochodzenia czy jego umorzenie.

Od 1 lipca prokuratorzy wciąż mają obowiązek sprawować nadzór nad postępowaniem przygotowawczym – w takim zakresie, w jakim sami go nie prowadzą. Sens głównej zasady ustalonej w art. 326 par. 1 k.p.k. praktycznie się nie zmienił. Odpowiedzialność też nie. Z drugiej jednak strony wpływ oskarżycieli na sprawy prowadzone przez policję uległ drastycznemu ograniczeniu: zrezygnowano z konieczności zatwierdzania przez prokuratora odmów wszczęcia postępowania oraz umorzeń w przypadku dochodzeń w fazie in rem (a więc jeszcze zanim postawiono komukolwiek zarzuty). Zrezygnowano także z obowiązku powiadamiania prokuratora o wszczęciu dochodzenia. Wyłączono więc jego nadzór w bardzo ważnych czynnościach, przerzucając ich ciężar na funkcjonariuszy.

„Wszystkie te zmiany w jednoznaczny sposób wskazują, że intencją ustawodawcy była redukcja czynności nadzoru prokuratora nad dochodzeniem na rzecz większej samodzielności orzeczniczej nieprokuratorskich organów postępowania przygotowawczego. W świetle nowych regulacji prokurator, nie mając wiedzy o toczącym się postępowaniu, jak również nie zatwierdzając decyzji o odmowie wszczęcia i umorzenia postępowania w fazie in rem, z oczywistych względów nie sprawuje nadzoru nad toczącym się postępowaniem przygotowawczym” – czytamy w piśmie wysłanym przez Prokuraturę Generalną do prokuratur apelacyjnych.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Marian Bońka(2015-12-01 21:31) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież policyjni generałowie publicznie obiecywali, że policja jest do zmiany kpk przygotowana świetnie i na pewno da sobie radę, a jeśli już ktoś będzie psuł to będzie to tylko i wyłącznie prokuratura, która zawsze psuje. Czyli co, kłamali?

  Odpowiedz
 • posterunkowy wszystkich posterunków(2015-12-01 20:22) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli co-? fikcja nadzoru zwierzchniego nad postępowaniami.To teraz dopiero będzie w dochodzeniach rozpizdziaj i burdel za który nikt nie będzie odpowiadał.Terminy procesowe,poszczególne czynności będą brane z sufitu.Ciekawe jak Komendanci rozwiążą to w słynnych już statystykach.Co i jak będą teraz fałszować.

  Odpowiedz
 • Wena(2015-12-02 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  A czy dotychczas Prokurator sprawował nadzór nad dochodzeniem ? Nie bądźmy śmieszni - Prokurator = KLEPAŁ wszystko co Policja mu przesłała. Tym sposobem nie miał czasu na czytanie materiałów. Dodatkowo stworzenie trybu rejestrowego - to było mistrzostwo świata.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane