statystyki

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h to fikcja

autor: Piotr Szymaniak26.11.2015, 07:45; Aktualizacja: 26.11.2015, 09:23
Zdaniem SKO skoro na kierowcę nie został nałożony mandat karny, który byłby potwierdzeniem popełnienia wykroczenia polegającego na przekroczeniu prędkości o 50 km/h, to nie można stwierdzić, że zaszły przesłanki do zatrzymania prawa jazdy.

Zdaniem SKO skoro na kierowcę nie został nałożony mandat karny, który byłby potwierdzeniem popełnienia wykroczenia polegającego na przekroczeniu prędkości o 50 km/h, to nie można stwierdzić, że zaszły przesłanki do zatrzymania prawa jazdy.źródło: ShutterStock

Samorządowe kolegia odwoławcze zaczynają uchylać decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h.

18 maja weszły w życie przepisy pozwalające zatrzymywać prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonariusze po stwierdzeniu takiego wykroczenia przekazują dokument staroście, a ten wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu go na trzy miesiące. Zaczęły się już jednak pojawiać pierwsze rozstrzygnięcia samorządowych kolegiów odwoławczych (np. w Tarnowie i Ciechanowie) uchylające takie decyzje starosty i nakazujące ponowne rozpatrzenie sprawy. Dotyczy to przypadków, w których kierowca odmówił przyjęcia mandatu i sprawa została skierowana do sądu.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane