statystyki

Akty notarialne: Osoba trzecia może starać się o wypis, ale nie zaskarży odmowy

autor: Anna Krzyżanowska25.11.2015, 07:11; Aktualizacja: 25.11.2015, 09:10
przedsiębiorca prawo

Drugim problemem jest jednoinstancyjność postępowaniaźródło: ShutterStock

Osoba niebędąca stroną danego aktu notarialnego może starać się w sądzie o wydanie wypisu z niego. Ale nie może zaskarżyć postanowienia o odmowie, choć powinna mieć takie prawo – uważa rzecznik praw obywatelskich. W tej sprawie wystąpił do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, którego prosi o zajęcie stanowiska.

Mowa o art. 110 ustawy prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 164 ze zm. – dalej pr. not.), który tworzy ogólną zasadę, zgodnie z którą wypis aktu notarialnego wydaje się jego stronom lub osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym. W par. 2 tego przepisu znalazło się zastrzeżenie, że za zgodą stron lub na podstawie prawomocnego postanowienia sądu okręgowego (gdy brak jest zgody) wypis aktu notarialnego może być wydany także innym osobom. Sąd w takim przypadku orzeka w trybie postępowania nieprocesowego, po wysłuchaniu stron aktu notarialnego, jeżeli stawią się na wezwanie. W ostatnim zdaniu opisywanego paragrafu zaznaczono natomiast, iż postanowienie sądu nie podlega zaskarżeniu.

„Ustawodawca przewidział zatem drogę sądową dla rozstrzygnięcia, czy osoba trzecia – w sytuacji braku zgody stron postępowania – może otrzymać wypis aktu notarialnego. Jednak na tle tego unormowania pojawiają się dwa problemy” – czytamy w wystąpieniu dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich. Pierwszym jest brak wskazania przez ustawodawcę przesłanek, jakimi powinien kierować się sąd, wydając postanowienie w trybie art. 110 par. 2 pr. not. Brak jest chociażby odwołania do „dostatecznie usprawiedliwionej potrzeby” (jak uregulowano dostęp osób trzecich do akt postępowania nieprocesowego w art. 525 k.p.c.) czy też do pojęcia osób zainteresowanych.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane