statystyki

Adwokat nie moze być szykanowany za odmowę ujawnienia tajemnicy zawodowej

autor: Ewa Maria Radlińska24.11.2015, 10:47; Aktualizacja: 24.11.2015, 10:57
prawnik; adwokat

Sięganie po informacje objęte tajemnicą adwokacką źle świadczy o kondycji i sprawności wymiaru sprawiedliwości - twierdzi rozmówcaźródło: ShutterStock

Żyję w przekonaniu, że niemożliwe jest ukaranie adwokata aresztowaniem za odmowę ujawnienia tajemnicy zawodowej. Gdyby tak się stało, uznałbym za właściwą każdą, także najbardziej radykalną, formę protestu środowiskowego - tłumaczy adwokat Radosław Baszuk.

Sądy lekceważą tajemnicę adwokacką?

Nie chciałbym generalizować. Faktem jest natomiast, że w ostatnim czasie było kilka głośnych przypadków wydawania przez sądy postanowień zezwalających na przesłuchanie adwokatów w toczących się postępowaniach karnych jako świadków na okoliczności objęte tajemnicą adwokacką. Dostępne mi informacje wskazują na to, że postanowienia o zwolnieniu z tajemnicy adwokackiej zapadają coraz częściej.

I co pan na to?

To niepokojąca tendencja. Sięganie po informacje objęte tajemnicą adwokacką źle świadczy o kondycji i sprawności wymiaru sprawiedliwości. Na szczęście te zdarzenia wywołały pewien rezonans w przestrzeni publicznej. Z drugiej strony, będąca tego wynikiem dyskusja utrwala pewien zamęt pojęciowy.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • ordinamento delle professioni di avvocato(2015-11-24 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  Korporacje adwokacie (radcowskie) w Polsce mają znać i akceptować postanowienia p[rawa wspólnotowego co do zasad wykonywania zawodu adwokata.Adwokatem na terenie UE według aktualnie obowiązujących przepisów nie może być osoba,która trudniła się lub trudni w następujących profesjach:

  1) dziennikarza
  2) maklera
  3) notariusza
  4) komornika
  5) posła
  6) ministra
  7) reklamą i public relation
  8) urzędnicy państwowi.głównie w zakresie podatków
  i szereg innych enumeratywnie . Przestrzeganie prawa wspólnotowego w tej kwestii daje gwarancję zachowania tajemnicy zawodowej.

  Każda ustawa adwokacka ma zawierać odrębny przepis wyrażający akceptację i respektowanie prawa europejskiego co do zasad wykonywania zawodu adwokata w państwach członkowskich UE.
  Zasady te obowiązują od r.2012.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane