statystyki

Adwokat nie moze być szykanowany za odmowę ujawnienia tajemnicy zawodowej

autor: Ewa Maria Radlińska24.11.2015, 10:47; Aktualizacja: 24.11.2015, 10:57
prawnik; adwokat

Sięganie po informacje objęte tajemnicą adwokacką źle świadczy o kondycji i sprawności wymiaru sprawiedliwości - twierdzi rozmówcaźródło: ShutterStock

Żyję w przekonaniu, że niemożliwe jest ukaranie adwokata aresztowaniem za odmowę ujawnienia tajemnicy zawodowej. Gdyby tak się stało, uznałbym za właściwą każdą, także najbardziej radykalną, formę protestu środowiskowego - tłumaczy adwokat Radosław Baszuk.

Sądy lekceważą tajemnicę adwokacką?

Nie chciałbym generalizować. Faktem jest natomiast, że w ostatnim czasie było kilka głośnych przypadków wydawania przez sądy postanowień zezwalających na przesłuchanie adwokatów w toczących się postępowaniach karnych jako świadków na okoliczności objęte tajemnicą adwokacką. Dostępne mi informacje wskazują na to, że postanowienia o zwolnieniu z tajemnicy adwokackiej zapadają coraz częściej.

I co pan na to?

To niepokojąca tendencja. Sięganie po informacje objęte tajemnicą adwokacką źle świadczy o kondycji i sprawności wymiaru sprawiedliwości. Na szczęście te zdarzenia wywołały pewien rezonans w przestrzeni publicznej. Z drugiej strony, będąca tego wynikiem dyskusja utrwala pewien zamęt pojęciowy.


Pozostało jeszcze 94% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • ordinamento delle professioni di avvocato(2015-11-24 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  Korporacje adwokacie (radcowskie) w Polsce mają znać i akceptować postanowienia p[rawa wspólnotowego co do zasad wykonywania zawodu adwokata.Adwokatem na terenie UE według aktualnie obowiązujących przepisów nie może być osoba,która trudniła się lub trudni w następujących profesjach:

  1) dziennikarza
  2) maklera
  3) notariusza
  4) komornika
  5) posła
  6) ministra
  7) reklamą i public relation
  8) urzędnicy państwowi.głównie w zakresie podatków
  i szereg innych enumeratywnie . Przestrzeganie prawa wspólnotowego w tej kwestii daje gwarancję zachowania tajemnicy zawodowej.

  Każda ustawa adwokacka ma zawierać odrębny przepis wyrażający akceptację i respektowanie prawa europejskiego co do zasad wykonywania zawodu adwokata w państwach członkowskich UE.
  Zasady te obowiązują od r.2012.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane