statystyki

Ułaskawić można tylko winnego

autor: Ewa Ivanova19.11.2015, 08:41; Aktualizacja: 19.11.2015, 11:13
Andrzej Duda

Zdaniem niektórych prezydent nie jest związany przepisami kodeksu postępowania karnegoźródło: ShutterStock

Czy prezydent Andrzej Duda mógł sięgnąć po akt łaski wobec byłego szefa CBA oraz byłych funkcjonariuszy biura? Większość prawników jest zgodna: nie złamano prawa.

Zdaniem części z nich akt łaski oparty bezpośrednio na konstytucji może dotyczyć każdego wyroku, także nieprawomocnego. Inni twierdzą, że gdy dotyczy wyroku nieprawomocnego – jest tak naprawdę aktem bezprzedmiotowym albo wywołującym skutki dopiero na przyszłość.

– Tezy o tym, że prezydent RP przekroczył swoje uprawnienia, są nietrafne i bezpodstawne. Zastosowanie prawa łaski wskazuje jedynie na aktywną prezydenturę, która sprawowana zapewne będzie nie tylko w oparciu o kryteria formalnoprawne, ale także z uwzględnieniem głosu obywateli czy konkretnych wyborców – mówi nam radca prawny prof. Bogumił Szmulik z kancelarii Szmulik i Wspólnicy, konstytucjonalista.

Prokurator, dobrze znający szczegóły sprawy, zauważa:


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • JJB(2015-11-19 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro akt łaski określony jest w Konstytucji, a nie stanowi ona do jakiego postępowania się on odnosi, to czy Pan Prezydent ( oby żył wiecznie ) mógłby mnie ułaskawić od rozwodu z zoną z mojej winy? To znaczy rozwód dobry , tylko o te wine mi chodzi. Dałoby się. No bo jak uwolnił Pana Kamińskiego od winy , to ja tez bym chciał. A mój proces też był polityczny bo ja czytam tylko Nasz Dziennik, a moja była żona Wyborczą, a mi się widzi, że ten sędzia co mi tego rozwoda dawał to tyż czytał Wyborczą. Nawet do mnie mówił żebym mówił całą prawdę cała dobę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane