statystyki

Hodowla: Brak kolczyków pozbawia odszkodowania

autor: Michał Culepa17.11.2015, 07:25; Aktualizacja: 17.11.2015, 09:16

Uchybienia w zakresie identyfikacji zwierząt są poważnym przewinieniem hodowcy. Tak uznał Sąd Najwyższy. Może skutkować obniżeniem albo nawet cofnięciem odszkodowania w przypadku konieczności przymusowego uboju chorych zwierząt.

Źródłem sprawy było żądanie wypłaty odszkodowania za zlikwidowane zwierzęta skierowane do Skarbu Państwa, reprezentowanego przez powiatowego lekarza weterynarii. W stadzie krów należących do małżeństwa B. doszło do zakażenia groźną chorobą wirusową – białaczką enzootyczną. Powiatowy lekarz weterynarii (PLW) zarządził kwarantannę zarażonych 167 krów i ponowną kontrolę. Hodowcy nie wykonali tej decyzji, ale po kilku miesiącach zdecydowali o likwidacji całego stada i wybiciu wszystkich sztuk bydła – chorych i zdrowych. Z tego tytułu otrzymali odszkodowanie w kwocie około 118 tys. zł. Zażądali jednak jeszcze ponad 550 tys. zł z tytułu uboju 167 chorych sztuk. Podstawą dla ich żądań był art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2004 r. nr 69, poz. 625 ze zm.). Zgodnie z nim Skarb Państwa ma obowiązek wypłacić odszkodowanie m.in. za zwierzęta hodowlane, które zostały zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów inspekcji weterynaryjnej, a także wtedy, gdy w wyniku działań nakazanych przez ten organ zwierzęta padły.

PLW odmówił małżeństwu odszkodowania ze względu na nieprawidłowości w zakresie rejestracji zwierząt – brak okolczykowania i wpisów w księgach hodowlanych.

Sprawa trafiła do sądu. Sąd I uznał, że uchybienia stwierdzone przez powiatowego lekarza weterynarii były stosunkowo niewielkiej wagi. Wskazał, że w zaledwie kilkudziesięciu wypadkach (na ponad 300 sztuk bydła) dochodziło do nieprawidłowości w zakresie dokumetowania i identyfikacji zwierząt. Sąd zauważył także niewykonanie decyzji o kwarantannie chorego bydła, ale stwierdził, że uchybienie to nie miało większego znaczenia dla sprawy, gdyż całe stado zostało ostatecznie wybite. Dlatego sąd obniżył odszkodowanie o wartość tych sztuk bydła, co do których stwierdzono nieprawidłowości. Powiatowy lekarz weterynarii złożył apelację, ale została ona oddalona.


Pozostało 19% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane