statystyki

Hodowla: Brak kolczyków pozbawia odszkodowania

autor: Michał Culepa17.11.2015, 07:25; Aktualizacja: 17.11.2015, 09:16

Uchybienia w zakresie identyfikacji zwierząt są poważnym przewinieniem hodowcy. Tak uznał Sąd Najwyższy. Może skutkować obniżeniem albo nawet cofnięciem odszkodowania w przypadku konieczności przymusowego uboju chorych zwierząt.

Źródłem sprawy było żądanie wypłaty odszkodowania za zlikwidowane zwierzęta skierowane do Skarbu Państwa, reprezentowanego przez powiatowego lekarza weterynarii. W stadzie krów należących do małżeństwa B. doszło do zakażenia groźną chorobą wirusową – białaczką enzootyczną. Powiatowy lekarz weterynarii (PLW) zarządził kwarantannę zarażonych 167 krów i ponowną kontrolę. Hodowcy nie wykonali tej decyzji, ale po kilku miesiącach zdecydowali o likwidacji całego stada i wybiciu wszystkich sztuk bydła – chorych i zdrowych. Z tego tytułu otrzymali odszkodowanie w kwocie około 118 tys. zł. Zażądali jednak jeszcze ponad 550 tys. zł z tytułu uboju 167 chorych sztuk. Podstawą dla ich żądań był art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. z 2004 r. nr 69, poz. 625 ze zm.). Zgodnie z nim Skarb Państwa ma obowiązek wypłacić odszkodowanie m.in. za zwierzęta hodowlane, które zostały zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów inspekcji weterynaryjnej, a także wtedy, gdy w wyniku działań nakazanych przez ten organ zwierzęta padły.

PLW odmówił małżeństwu odszkodowania ze względu na nieprawidłowości w zakresie rejestracji zwierząt – brak okolczykowania i wpisów w księgach hodowlanych.

Sprawa trafiła do sądu. Sąd I uznał, że uchybienia stwierdzone przez powiatowego lekarza weterynarii były stosunkowo niewielkiej wagi. Wskazał, że w zaledwie kilkudziesięciu wypadkach (na ponad 300 sztuk bydła) dochodziło do nieprawidłowości w zakresie dokumetowania i identyfikacji zwierząt. Sąd zauważył także niewykonanie decyzji o kwarantannie chorego bydła, ale stwierdził, że uchybienie to nie miało większego znaczenia dla sprawy, gdyż całe stado zostało ostatecznie wybite. Dlatego sąd obniżył odszkodowanie o wartość tych sztuk bydła, co do których stwierdzono nieprawidłowości. Powiatowy lekarz weterynarii złożył apelację, ale została ona oddalona.


Pozostało jeszcze 19% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane