statystyki

Rolnik może odebrać gospodarstwo przekazane swojemu następcy

autor: Renata Majek16.11.2015, 18:00
Umowa z następcą na charakter umowy przedwstępnej. Rolnik jedynie zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności gospodarstwa na następcę

Umowa z następcą na charakter umowy przedwstępnej. Rolnik jedynie zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności gospodarstwa na następcęźródło: ShutterStock

Rodzice cały majątek wraz z dużym domem przekazali bratu w zamian za emeryturę. Miał on, wraz z bratową i ich dziećmi, opiekować się nimi aż do śmierci. Ale bywało i bywa z tym różnie – pisze pani Grażyna. – Czy można cofnąć przekazane gospodarstwa i czy pozostałej rodzinie, a zwłaszcza dzieciom najbardziej zaangażowanym w opiekę, należy się zachowek.

Instytucje przekazania gospodarstwa rolnego następcy stworzono, by umożliwić dokonywanie zmian pokoleniowych w jego prowadzeniu, tj. przekazaniu przez rodzica lub rodziców rolników gospodarstwa swoim dzieciom. Może to nastąpić na rzecz jednej lub też kilku osób – wówczas dochodzi do powstania pomiędzy nimi współwłasności gospodarstwa rolnego. Nie ma przy tym wymogu, by następca był członkiem rodziny rolnika. Może być zupełnie obcą osobą. Zatem rolnik ma duży wybór osób, którym może pozostawić majątek.

Przeniesienie własności gospodarstwa na drodze umowy notarialnej odbywa się dopiero z chwilą nabycia emerytury rolniczej lub renty inwalidzkiej. Jednakże tylko wtedy, jeśli następca do tego czasu będzie pracować w tym gospodarstwie. Warunek ten uważa się za spełniony również w przypadku usprawiedliwionych lub uzgodnionych z rolnikiem przerw w pracy na roli.

Umowa z następcą na charakter umowy przedwstępnej. Rolnik jedynie zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności gospodarstwa na następcę. Co znaczy, że aby doszło do faktycznego przekazania go synowi czy córce – po otrzymaniu przez rolnika świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników – musi zostać zawarta odrębna umowa (również w formie aktu notarialnego). Dopiero wtedy następcy stają się prawdziwymi właścicielami.

W zamian za oddanie majątku po przeniesieniu własności gospodarstwa rolnego na następcę rolnik ma prawo żądać od niego świadczeń wynikających z umowy dożywocia (w zakresie uzasadnionym potrzebami rolnika i członków jego rodziny oraz warunkami majątkowymi i osobistymi następcy). Pod uwagę bierze się także nakład pracy następcy w gospodarstwie rolnika i korzyści uzyskane od rolnika przed objęciem gospodarstwa.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane