statystyki

Będzie łatwiej o bilety na mecze piłkarskiej młodzieżówki

autor: Paulina Szewioła27.03.2017, 07:33; Aktualizacja: 27.03.2017, 09:07
Polscy kibice

Autorzy projektu argumentują, że wprowadzone zmiany zwiększą udział w tym wydarzeniu zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, właśnie poprzez ułatwienie procesu wymiany i przekazywania biletów innym osobomźródło: ShutterStock

W czerwcu Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem Euro U21. Z tej okazji posłowie uchwalili wniesioną przez komisję kultury fizycznej, sportu i turystyki propozycję zmian w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2139 ze zm.). Polega ona na tymczasowym zawieszeniu obowiązywania art. 15 ust. 1 i 2 tego aktu prawnego.

Zgodnie z przywołanymi regulacjami sprzedaż biletu na mecze piłki nożnej następuje po uzyskaniu od kupującego imienia i nazwiska oraz numeru PESEL lub rodzaju, serii i numeru dokumentu potwierdzającego jego tożsamość. Te dane wraz z informacją o numerze miejsca na stadionie umieszcza się również na karnecie. Nowelizacja czasowo liberalizuje tę procedurę, bowiem zakłada rezygnację ze sprzedaży imiennych biletów.

Autorzy projektu argumentują, że wprowadzone zmiany zwiększą udział w tym wydarzeniu zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, właśnie poprzez ułatwienie procesu wymiany i przekazywania biletów innym osobom. To samo dotyczy rotacji karnetów między członkami rodzin, na przykład w sytuacji nagłej choroby którejś z pociech. Wprowadzenie proponowanych rozwiązań doprowadzi także do zrównania sytuacji prawnej obywateli polskich z kibicami będącymi cudzoziemcami. Ich w przypadku meczów piłki nożnej o charakterze międzynarodowym nie obowiązują przepisy art. 15 ust. 1 i 2.

– Takie rozwiązanie przyjęto także podczas Euro 2012 i ono w praktyce się sprawdzało – tłumaczy dr Mateusz Dróżdż. Ale jednocześnie ekspert zwraca uwagę na pewne niedopatrzenia legislacyjne. – Ustawodawca w nowelizacji zapomniał dookreślić, że na bilecie powinna być umieszczona informacja o numerze miejsca. Nie wiadomo też, dlaczego w przepisie tym użyto terminu „meczów”, zamiast „meczu”, jakby taki karnet musiał obowiązywać przynajmniej na dwa spotkania – wyjaśnia. Generalnie nowelizację ocenia jednak pozytywnie.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane