Marek Staszak: Przewodniczący KRP na chwilę, który zgasi światło

autor: Ewa Ivanova17.11.2015, 09:30; Aktualizacja: 17.11.2015, 09:41

Nikt nie ma wątpliwości, że po zwycięstwie wyborczym PiS Markowi Staszakowi jako nowemu szefowi Krajowej Rady Prokuratury przypadnie już tylko symboliczna rola tego, który zgasi światło

Zaledwie dwa tygodnie przed wyborami do parlamentu zastąpił Edwarda Zalewskiego na stanowisku przewodniczącego instytucji, która niebawem, zgodnie z zapowiedziami zwycięskiej opcji politycznej, ma zniknąć z polskiego systemu prawnego.

KRP utworzono w ramach reformy z 2010 r. na wzór Krajowej Rady Sadownictwa. Jej powstanie miało być wyrazem wzmocnienia niezależności prokuratury wobec władzy wykonawczej. Jednak w przeciwieństwie do KRS prokuratorska rada nie ma charakteru organu konstytucyjnego, a podstawę prawną jej działania stanowi ustawa o prokuraturze. A tą, rzecz jasna, mając większość parlamentarną , można bez żadnego problemu zmienić.

Na ile realna jest likwidacja KRP? – To nie jest pytanie „czy”, ale „kiedy” – można usłyszeć od polityków zwycięskiego ugrupowania. PiS otwarcie w swym programie zapowiada bowiem odwrócenie reformy z 2010 r., a więc włączenie prokuratury w struktury Ministerstwa Sprawiedliwości oraz likwidację prokuratorskiej rady jako organu quasikorporacyjnego.

„Konieczny jest zarazem powrót do sprawdzonego w dziejach naszego państwa i wielu krajów demokratycznych hierarchicznego modelu prokuratury, który wskutek rozwiązań przeforsowanych przez PO-PSL zastąpiono modelem korporacyjnym – utworzono samorząd prokuratorski, będący nieudaną, merytorycznie nieuzasadnioną i pozbawioną podstaw konstytucyjnych kalką samorządu sędziowskiego. Nowa ustawa o prokuraturze zniesie Krajową Radę Prokuratury, zgromadzenia prokuratorów i kolegia prokuratur jako organy nieprzystające do instytucji hierarchicznej, wymagającej sprawnego kierowania” – stwierdza PiS w swoim programie z 2014 r.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane